Slavnosti svobody omezí dopravu v centru města

Slavnosti svobody Plzeň 2017 - Convoy of Liberty

V rámci letošních Slavností svobody dojde ve dnech 3. – 6. května 2017 k několika dopravním omezením v silniční i městské dopravě.

Opatření se budou týkat náměstí Republiky, kdy po celou dobu konání slavností dojde k zákazu parkování podél západní, východní (dlouhé komunikace) a jižní straně náměstí a k úplným uzavírkám vjezdů na náměstí v odpoledních a večerních hodinách (4. května od 18 do 23 hodin, 6. května od 12 do 21 h a 5. května kvůli průjezdu konvoje již od 8 do 23 h). Vjezd městské veřejné dopravě a obsluhujícím vozidlům bude povolen. V sobotu 5. května bude na náměstí Republiky omezen i provoz MHD, a to tramvajových linek č. 1 a 2 od 10.10 do ukončení průjezdu kolony, tedy do 13 hodin, a autobusů č. 20, 33 a 40 od 11 do 14 h. V Dřevěné ulici se v úseku Pražská – restaurace U Mansfelda nebude smět parkovat od 2. do 7. května do 18 h a od 4. do 7. května bude zakázané parkování v celé ulici s tím, že poslední den, 7. května zákaz skončí už v 18 hodin. Úplně se Dřevěná ulice pro průjezd aut uzavře v pátek 4. května od 18 do 23 h, 6. května od 8 do 23 h a 6. května od 12 do 21 h.

V lokalitě před kulturním domem Peklo bude od 2. (0.00 h) do 7. května (24.00 h) platit zákaz odbočení doprava z Jízdecké ulice do Pobřežní a při výjezdu ze sadů Pětatřicátníků doprava na hlavní silnici sady Pětatřicátníků.

Při odhalování pomníku Díky, Ameriko! se ve čtvrtek 3. května částečně uzavře od 15 do 19 h pravý jízdní pruh na Klatovské třídě ve směru do centra. Ve stejném čase bude přesunuta zastávka MHD U Práce směrem k vlakovému nádraží do Tylovy ulice a od půlnoci do 19 h se nebude smět parkovat v ulici V Šipce.

V sobotu 5. května, kdy Klatovskou třídou projede Convoy of Liberty, bude tato silnice v úseku ul. U Trati – Rondel včetně výjezdů z bočních ulic obousměrně zavřena v čase od 9 do 13 h. O hodinu déle, tedy od 10 do 13 h neprojedou auta ani úsekem Majerova – ul. U Trati, také včetně výjezdů z bočních ulic. Po celou dobu konání konvoje budou mít auta omezený provoz také v příjezdových komunikacích na Klatovskou třídu. Od 8 hodin bude uzavřena Sukova ulice, kde se řadí vozidla konvoje, až do doby jeho odjezdu. Poslední tramvaje projedou sady Pětatřicátníků zhruba v 10.10 h. Poté bude přerušen provoz tramvajových linek č. 1, 2 a 4, které se opět rozjedou, a to postupně po projetí kolony. Linky č. 1 a 2 budou mít konečné stanice Anglické nábřeží, Palackého náměstí a Pod Záhorskem. Tramvaj č. 4 bude v provozu jen směrem na Lochotín s konečnou stanicí v zastávce Pod Záhorskem. Trolejbusy č. 11, 12, 15, 16 a 17 budou v trase přes Klatovskou odkloněny. U autobusů se omezení bude týkat linek 20, 27, 28, 34, 35, 41 a 57. Do 11 hodin mohou pěší projít na přechodu u památníku Díky, Ameriko! a na přechodu v sadech Pětatřicátníků u Velké synagogy. Další upozornění při průjezdu konvoje se týká přeletu armádních letounů, pro nějž je povolena nejnižší možná letová výška a je třeba počítat se zvýšenou hlučností. Přelet se uskuteční v 11.25 h.

Vzpomínkový akt u pomníku Díky, Ameriko! v neděli 6. května uzavře pro veškerou dopravu včetně MHD od 15 do 19 h Americkou třídu v úseku Klatovská tř. – Jungmannova. Ve stejnou dobu bude částečně uzavřen pravý jízdní pruh na Klatovské třídě ve směru do centra v úseku ulic Havlíčkova a Americká. Od 14 do 19 h se uzavře vjezd do ulice V Šipce, které se tento den dotkne i zákaz parkování, konkrétně od půlnoci do 19 hodin. Zastávka autobusů a trolejbusů U Práce bude ve směru k vlakovému nádraží po celý den přeložena do Tylovy ulice.

Organizátoři doporučují návštěvníkům, aby v době Convoy of Liberty v maximální možné míře omezili příjezd osobním vozem do centra a využili městskou hromadnou dopravu. Upozorňují rovněž na omezení parkování v historickém centru s doporučením využít parkovací domy Rychtářka a u Obchodního centra Plzeň Plaza.