Slavnosti svobody jsou v plném proudu, nejvíce táhnou vojenské kempy

Slavnosti svobody jsou v plném proudu a jako obvykle jsou největší atrakcí vojenské dobové kempy. V Proluce v Křižíkových sadech rozbila svůj tábor americká 2. pěší divize. Foto: Richard Beneš

V plném proudu jsou v Plzni od pátku Slavnosti svobody. Patří mezi jedny z největších oslav konce druhé světové války v Evropě. Každoročně do města oslavy přilákají desetitisíce návštěvníků od nás i ze zahraničí. I letos se do Plzně vrátilo šest amerických a čtyři belgičtí veteráni, kteří koncem dubna a začátkem května 1945 osvobozovali západ Čech včetně samotné Plzně. Slavnosti vyvrcholí v pondělí 6. května v den osvobození Plzně velkým pietním aktem u pomníku Díky, Ameriko!

Foto: Richard Beneš

Největším lákadlem pro návštěvníky slavností jsou jako každým rokem vojenské dobové kempy, kam i přes chladné počasí mířily tisíce návštěvníků. Program slavností nabízí také hudební program, rodinnou soutěž, výstavy a další doprovodné akce. Mezi největší lákadla bude patřit nedělní přehlídka historické vojenské techniky Convoy of Liberty. Více než 200 vozidel vyjede v 11.00 hodin ze Sukovy ulice, džípy z čela kolony, které povezou veterány, pak dojedou na náměstí Republiky kolem 12.30 hodin. Součástí přehlídky bude přelet historických a moderních vojenských letounů.