Slavnosti svobody budou i ve znamení prezentace klubů vojenské historie

Foto: archiv/plzen.cz

Přesně za měsíc, od 30. dubna do 6. května, se budou konat Slavnosti svobody, oslavy 70. výročí osvobození Plzně americkou armádou. Zároveň si připomeneme 25 let svobodných oslav, jež jsou každoročně kromě jiného také ve znamení prezentace klubů vojenské historie. I letos tyto kluby spolu s městem připravují atraktivní podívanou pro návštěvníky z celé Evropy i ze zámoří.  

DSCF8529„Vážím si všech, kteří dělají věci s takovým zapálením a věnují svému koníčku tak velké množství času. Akce klubů vojenské historie nenásilnou formou vzdělávají děti a mládež, připomínají jim hodnoty přátelství, pomoci druhým, tedy hodnoty, které pro nás například prezentují dosud žijící veteráni,“ řekl primátor města Plzně Martin Zrzavecký. „Díky nadšencům z těchto spolků a organizací jsou plzeňské Slavnosti svobody jedinečné. Prezentují jak historickou vojenskou techniku, tak způsob života vojáků v dobových kempech. Kluby vojenské historie ke Slavnostem svobody neodmyslitelně patří a Plzeň je na ně patřičně pyšná,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa. Připomněl, že památku osvobození americkou armádou se město snaží udržovat i formou tradičního Convoy of Liberty.

Nejvýznamnější akce vojenských historických klubů na Slavnostech svobody 2015:

Dobový vojenský tábor (4th Armored Division U.S. Army, o.s.)
1. – 3. května, Borský park

Dobový vojenský tábor 16. obrněné divize bude stát na stejném místě, kde se utábořily jednotky, které osvobodily okupovanou Plzeň v květnu 1945. K vidění bude několik desítek kusů původní i obrněné techniky včetně v Čechách unikátních funkčních tanků. „Tábor je koncipován jako plně funkční základna pro přibližně 200 dobově vybavených vojáků z celé Evropy i zámoří, kteří zde soběstačně žijí v původních stanech, opravují techniku a dokonce mají i dobový armádní program,“ láká návštěvníky hlavní koordinátor tábora Miroslav Seifert. 1. května dopoledne se diváci mohou těšit i na rekonstrukci příjezdu americké armády na náměstí Republiky.

Projekt Plzeň 1945 (klub Tommy & Yankee)
1. – 6. května, Křižíkovy sady vč. Proluky a přilehlého okolí

Autentický pohled na rozsáhlá dobová vojenská ležení i na to, jak mohla vypadat jedna plzeňská ulice v květnu 1945 se všemi důležitými prvky tehdejšího života obyčejných lidí. Projekt spojuje tradiční prezentaci klubů vojenské historie v podobě vojenských táborů s ukázkou dobového civilního života a tematický kulturní program. Vše je tvořeno s primárním cílem vzdělávat a bavit širokou veřejnost. K vidění bude některá zcela unikátní technika vyrobená mezi léty 1940–1945 a užívaná americkou armádou. Vedle tradičních a nejrozšířenějších vozů Jeep a Dodge se objeví také nákladní GMC či dílenské Ward la France, ale také těžší obrněná technika – vozy M8 a M3 – a další speciální vozy či vleky. V rámci projektu Plzeň 1945 se představí převážná část dobové americké těžké techniky, jež je v držení českých majitelů. „Největším kusem techniky a velkým lákadlem bude americký stíhač tanků M36 Jackson z Vojenského technického muzea v Lešanech. Je to unikát, který se v Plzni objeví vůbec poprvé,“ zdůrazňuje předseda klubu Tommy & Yankee Daniel Malý.

Vojenské kempy a ležení za Plazou

1. – 3. května, park za OC Plaza

„Nadšenci ze čtrnácti klubů vojenské historie představí ve svých táborech ukázky mnoha různých armád, a to nejen těch, které bojovaly ve 2. světové válce. Za obchodním centrem Plaza bude možné procházet se vojenskými tábory klidně celý den,“ vysvětluje koordinátor akce Michal Kindl. Na jednom místě tak lze za Plazou vidět celou historii U. S. Army – třeba vojáky Konfederace i Unie, tábor z 2. světové války včetně zásobovacích vozidel Dodge, rychlých Jeepů a obrněného transportéru M8 Greyhound, výjev z vietnamské džungle, velkou moderní americkou základnu v Iráku nebo Afghánistánu atd. Součástí tábora bude představení tří krasavců HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle – Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo). Americké vojenské terénní vozidlo je také známé pod názvem Humvee a do Plzně je přiveze společnost Hummer centrum. V dalších kempech se představí např. Československá obrněná brigáda ve Velké Británii a poprvé nebude chybět Rudá armáda. Patří sem bohužel i poražená německá armáda, k vidění bude malý polní tábor Wehrmachtu a technika včetně té obrněné, bunkr střežící letiště a dokonce i Messerschmitt Bf 109. Přesně jako v roce 1945 vznikne mezi ležením Československé obrněné brigády a hlavněmi ruských děl linie, které se říkalo demarkační. Pokud bude návštěvník chtít projít, bude si muset stejně jako tenkrát nechat vystavit propustku, kterou si bude moct ponechat jako zajímavý suvenýr ze Slavností svobody. Projekt Demarkační linie (novinku letošních Slavností svobody) připravil Tomáš Hájek. Za Plazou bude také Airsoftová střelnice, představí se modeláři a o hudební program se postará Rádio Samson, které uvede folkové a country kapely.

CzeckpointRaiders (klub Vojenské historie JTF Raiders o.s.)
1. – 3. května, před Patton Memorial Pilsen (u Pekla)

Tradiční náhled na současnou U.S. Army. Ukázka táborového vybavení, expozice americké pěchoty, rozšířené služby v zázemí tábora. Pro děti, dospělé i seniory bude k dispozici malá trainingová dráha. Samozřejmostí Checkpointu Raiders je možnost prohlídky tábora s detailním výkladem o výstroji, výzbroji a vybavení, ale i nabídka zázemí pro veterány, kteří by chtěli pohostinnosti využít. Součástí expozice bude encyklopedie pod širým nebem (plakáty výzbroje a techniky používané U.S. Army).

Convoy of Liberty (Military Car Club Plzeň)
3. května, výjezd ze Sukovy ul. v 10.50, dojezd na nám. Republiky cca ve 12.30 hod.

Military Car Club Plzeň byl založen v roce 1990 a letos slaví své 25. výročí. Od počátku byl zaměřen především na vojenskou historickou techniku U.S. Army. Sdružuje zájemce o historii 2. světové války, zejména o osvobození jihozápadních Čech v roce 1945 armádou USA.  Každý rok v květnu je iniciátorem vzpomínkového Convoy of Liberty, letos s rekordní účastí 300 historických vozidel. „Stovka vozidel patří členům našeho klubu, dalších dvě stě zajišťují subjekty z celé Evropy,“ připomíná předseda Military Car Clubu Plzeň Rudolf Bayer. Military DSCF8670Car Club již tradičně vozí v konvoji na svých vozech belgické i americké veterány.

Letošní Convoy of Liberty je pojat jako významná přehlídka. V jejím čele bude ve slavnostních uniformách pochodovat více jak stovka vojáků, kteří budou pro zvýšení dojmu dobové atmosféry zpívat původní americké pochodové písně. Za nimi budou následovat historická vojenská vozidla i obrněná technika včetně v Čechách nevídaných původních tanků. „To je letošní absolutní novinka. Rekonstrukce osvobození města se na náměstí tentokrát odehraje již v pátek a nedělní konvoj bude tedy připomínat slavnostní přehlídku v již osvobozeném městě. Vojáci půjdou ve svátečních uniformách a slavnostně naladění a budou si s Plzeňany připomínat pocit čerstvě nabyté svobody,“ prozrazuje koordinátor Convoy of Liberty Michal Kindl.