Slavná velbloudice Josefína už odešla do zvířecího nebe

Josefína byla hvězdou plzeňské zoo. Foto: Kateřina Misíková

Do zvířecího nebe odešlo jedno z nejznámějších zvířat plzeňské zoo, samice dvouhrbého velblouda Josefína. Veterináři zoo ji museli uspat vzhledem k jejímu špatnému zdravotnímu stavu, který se prudce zhoršil. Josefína byla prvním odchovaným velbloudem v Zoo Plzeň. Narodila se prvního března před dvaadvaceti lety. Její matkou byla Gappa z Liberce a otcem Haštal z Ústí nad Labem.

Velbloudice Josefína na vycházce v zoo. Foto: Kateřina Misíková

„Během svého života Josefína odchovala dvě mláďata a udělala radost spoustě dětí. Dlouhá léta totiž vozila děti na svém hřbetě jako velvyslanec svého druhu. Řada dnes již dospělých návštěvníků má ty nejhezčí vzpomínky ze zoo spojené právě ze setkání s Josefínou. Její milá a klidná povaha těšila návštěvníky i v posledních letech, kdy již Josefína dožívala v klidu se svým stádem a návštěvníci se s ní mohli setkat během komentovaného krmení,“ vzpomíná na Josefínu Miroslava Palacká ze Zoo Plzeň.

Archivní snímek z křtin velbloudice Josefíny v roce 1997

Dlouhé roky byla velmi platným členem stáda a podílela se na výchově mláďat ostatních velbloudic. Její zdravotní stav byl několik let stabilní až do letošního jara. „Vždy trochu obézní Josefína začala nenadále velmi rychle hubnout a postupně přestala přijímat potravu. Při vyšetření krve bylo odhaleno totální selhání ledvin. Veterináři ihned nasadili léky a infuze, ale její stav se horšil a my se museli rozhodnout k jejímu uspání. Při pitvě a následném histologickém vyšetření bylo odhaleno mnoho dalších neléčitelných onemocnění spojených prakticky se všemi vnitřními orgány,“ dodal mluvčí zoo Martin Vobruba.