Skvosty s vůní benzínu: O víkendu dorazí cestovatelé i účastníci Rallye Dakar

foto: M. Osvaldová

Ojedinělou šanci vidět všechny unikátní vozy či motocykly máte už jen dnes od 10 do 20 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin.

foto: M. Osvaldová

Letošní Skvosty s vůní benzínu se konají pod tématem „Velké cesty“. Kromě legendárních značek a sběratelských kousků objeví i zajímavé automobilové osobnosti. Mezi vystavenými vozy pak návštěvníci mohou vidět opravdové skvosty, z nichž některé nebyly ještě jinde vystaveny či jsou v ČR unikátem: prototyp LaFerrari, jediný Maserati MC 12 u nás, elektrický Jaguar I-Pace, který vyhrál Světové i Evropské auto roku 2019, anebo vozidlo afrického diktátora Imperial Le Baron.

Celou akci protíná také velký doprovodný program. V sobotu budou moci návštěvníci potkat dva mladé cestovatele a rodáky ze západočeských Plas Lukáše Sochu a Tomáše Vaňourka, kteří vloni absolvovali expedici nazvanou „Zikmund 100“. Při ní se vypravili po stopách Hanzelky a Zikmunda, za necelých deset měsíců zdolali 130  tisíc kilometrů, navštívili 32 zemí a zmapovali, jak se změnila místa, která slavná dvojice dokumentovala šedesát let před nimi.

foto: M. Osvaldová

Dalším sobotním hostem je dobrodruh Tomáš Vejmola (známý jako blogger „Tomík na cestách“), který si v Bangkoku pořídil oblíbený taxikářský tuk-tuk a z Thajska se v něm za rok a den vrátil domů do Hranic na Moravě. Díky němu se návštěvníci povozí v Česku zřejmě jediném exemplář tohoto exotického vozítka.

V neděli se v „Dakar zóně“ představí úspěšný kamionový závodník Martin Macík Jr. a motorkář Jan Brabec. Macík vloni ve svých 28 letech dojel na 5. místě Dakarské rallye.

Vstupenky na místě stojí 250 Kč pro dospělé, 200 Kč zlevněné a 600 Kč rodinné vstupné. Nárok na slevu mají ve všech případech studenti, senioři a děti nad 130 cm. Menší děti a osoby s průkazkou ZTP a ZTP/P s doprovodem mohou na akci zdarma.

O zajímavých vozech se můžete dočíst v našem článku. Kromě toho vám přinášíme také rozhovor s majitelem jednoho z vozů.

Více fotek z pátečního odpoledne najdete v galerii.