Skvostům s vůní benzínu vévodí prototyp LaFerrari a limuzína afrického diktátora

Prototyp LaFerrari je z celé expozice asi nejzajímavějším a nejdražším autem. Foto: Richard Beneš

Na svých místech jsou už v několika halách i v dalších prostorách areálu DEPO2015 všechny vozy i motocykly, které představuje už třetí ročník unikátní přehlídky historických i současných vozů s názvem „Skvosty s vůní benzínu“. A že je opravdu na co se dívat, zjistí všichni návštěvníci akce, která pro veřejnost startuje v pátek ve 14.00 hodin a potrvá až do neděle do 17.00 hodin. Hodnota vystavených skvostů jde do stovek milionů a u mnoha z nich jejich cenu ani nelze vyčíslit. K vidění je kolem 200 strojů. Celou akci proto doprovázejí velmi přísná bezpečnostní opatření.

Expozice socialistických vozidel. Foto: Richard Beneš

„Část expozice jsme letos koncipovali do retra, máme tady nádhernou kolekci vozů, kterými se jezdilo od 50. až do konce 80. let minulého století v zemích východního bloku. Dnes je to shodou okolností 30 let a jeden den, kdy Milouš Jakeš přednesl u nás v Červeném Hrádku u Plzně jeho legendární projev, který byl jedním ze spouštěčů pozdější Sametové revoluce, po které se komunistický režim zhroutil. Kdyby se to nestalo, tak bychom na tom možná byli jako naši otcové, celou tu dobu bychom zůstali v tom retru. To vše symbolizuje i naše expozice,“ řekl hlavní organizátor přehlídky Roman Jurečko, předseda Nadačního fondu Plzeň sobě.

Hlavní organizátor přehlídky Roman Jurečko v expozici amerických vozů. Foto Richard Beneš

Od socialistických vozidel ale stačí projít kolem pohraničníka skrze železnou oponu a návštěvníci přehlídky se ocitnou ve druhé hale ve stylu Las Vegas před legendárním Casinem Flamingo. Hala je plná stylových amerických vozů ze stejného období, jako sousední expozice vozidel z doby, kdy u nás vládli komunisté. K vidění je tam také úplně poprvé velká kolekce závodních speciálů od legendární plzeňské firmy Metalex. Tolik formulí pohromadě od této značky nikdy na jednom místě nebylo. „Nevyčíslitelnou cenu má také například vůz z 50. let s názvem Modrásek. Už tehdy mělo odpružení podvozku vzduchem! Něco takového jsme u nás v republice uměli vyrobit už v roce 1956,“ zdůraznil Roman Jurečko.

Dalším úžasným strojem je Maserati MC 12. Foto: Richard Beneš

Na své si přijdou v další hale milovníci pořádně nadupaných sportovních vozů těch nejslavnějších a nejdražších značek. Expozici vévodí prototyp LaFerrari, hned naproti němu stojí jediný vůz Maserati MC 12 v ČR a vedle zase elektrický Jaguar I-Pace, nebo supersporty Lamborghini Huracán, Aventador a Urus či McLaren 570S Coupe.

Sběratel Filip Turek se specializuje na automobily, se kterými jezdily slavné osobnosti. Limuzína Imperial Le Baron z roku 1968 patřila po desetiletí africkému diktátorovi Omaru Bongovi. Foto: Richard Beneš

„Výstava má stále vzestupnou tendenci. Máme zde věci, které ještě nebyly ani na podobných konkurenčních výstavách nikdy k vidění, jako třeba právě prototyp LaFerrari, který je z celé expozice asi nejzajímavějším a nejdražším autem. Hodnota původně testovacího vozu z roku 2015 s více než šestilitrovým motorem, 12 válci a maximální rychlostí 350 kilometrů v hodině by měla vysoce přesáhnout hranici 100 milionů korun. Majitelem tohoto skvostu je český sběratel. Zajímavý je fakt, že se na tomto vozu testovaly elektromotory na přední nápravě a vůz projel mnoho částí Afriky,“ řekl další z organizátorů Jindřich Mužík.

Legendární Modrásek předběhl dobu a dnes je jeho cena nevyčíslitelná. Foto: Richard Beneš

Dalším skvostem výstavy je automobil nevyčíslitelné hodnoty s úžasným příběhem, které do Plzně dopravil známý pražský sběratel Filip Turek. Ten se specializuje na automobily, se kterými jezdily slavné osobnosti a jedním z nich je šestimetrová limuzína Imperial Le Baron z roku 1968, který patřil po desetiletí africkému diktátorovi Omaru Bongovi. „Tento politik vládl v Gabonu od roku 1968 do roku 2009, kdy zemřel. Navštívil s tím autem všechny francouzské prezidenty, včetně (Charlese) de Gaulla. Mám například video, kdy s vozem přijíždí před Elysejský palác právě na návštěvu prezidenta Francie,“ řekl sběratel Turek. Ten je po Bongovi teprve druhým majitelem limuzíny, která má dosud stále platné prezidentské diplomatické značky.

Unikátní kolekce sportovních speciálů od Metalexu. Foto: Richard Beneš

Organizátoři akce vůbec nemají problém získat od sběratelů na výstavu jejich automobily. Sami jim je dokonce nabízejí a mnohá už vůbec nelze z kapacitních důvodů vystavit. Letošní ročník skvostů provází téma „Velké cesty.“ V pátek dorazí na přehlídku dobrodruh Dan Přibáň se svými trabanty, v sobotu zase cestovatelé Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha z expedice Zikmund 100, v neděli pak účastníci Dakaru Martin Macík i Jan Brabec. Tomáš Vejmola pak představí nejspíš jediný pojízdný „tuktuk“ v Evropě. Výsadní místo mezi skvosty zaujme také Tatra 87, slavný československý automobil, který byl ve své době nejrychlejším vozem, a s nímž dvojice cestovatelů Zikmund a Hanzelka uskutečnila svoji cestu do Afriky a Jižní Ameriky.