Skupova Plzeň začíná. Jubilejní 30. ročník zahájí Otesánek

foto: Skupova Plzeň

Jubilejní 30. ročník Skupovy Plzně slavnostně zahájí v neděli 15. 6. představení Otesánek pořádajícího Divadla Alfa. Odstartuje tím soutěžní přehlídku nejlepších českých loutkových a alternativních souborů, ale také pozoruhodné mimosoutěžní inscenace českých i zahraničních divadel, 5 ukázek práce studentů KALD DAMU, či bohatý off program, jehož vrcholem bude 5 představení Obludária Divadla bratří Formanů. Připraveny jsou i doprovodné koncerty a zajímavé výstavy.

Klasická pohádka Otesánek, která festival otevře, se v dramatizaci Vítka Peřiny přesouvá do současnosti, do plzeňského regionu, do města Plzně a nevynechá ani domovské Divadlo Alfa.

V neděli se v prostoru Papírna odehraje i představení Antiwords (Spitfire Company & Palác Akropolis), ovlivněné dílem Václava Havla, především jeho hrou Audience a jejím legendárním zpracováním režiséra Jiřího Menzla.

Častým hostem Divadla Alfa je soubor Športniki, který spojuje mladé umělce z Prahy a Mariboru. Na Skupovu Plzeň tentokrát zavítají s představením Tomáše Jarkovského a kol. Gagarin. Život člověka, který byl první ve vesmíru, v pojetí loutek, se zpěvem a tancem.

V neděli můžete na Nádraží – Jižní předměstí zažít i představení Mironescópio: Stroj lásky pro pouhých 12 diváků. Intimní inscenace portugalského divadla A TARUMBA čerpá inspiraci ze starých peep show a ze zážitků s prvními filmy vyrobenými v 19. století. Podle slov svých tvůrců slouží k poučení, odpočinku i erotice…

Poprvé se také odehraje ve speciálním stanu na nádvoří Plzeňského Prazdroje legendární představení Divadla bratří Formanů Obludárium.

První festivalový den ukončí koncert plzeňské kapely Sebevrány na dvoře Divadla Alfa. Vstup na koncerty v rámci festivalu je volný.

Už od 7. 6. je v mázhausu radnice k vidění výstava věnovaná historii festivalu 30 Skupových Plzní a od 2. 6. si návštěvníci Smetanových sadů mohou prohlédnout výstavu Paměť loutky – Plzeňský kraj. Ve foyer Divadla ALFA je od 9. 6. instalována výstava Zámeček fotí divadlo. Studenti fotografického oboru SSUPŠ Zámeček dokumentovali jako součást své maturitní práce zrod divadelního představení Ostře sledované vlaky. Rovněž vstup na všechny výstavy je volný.