Skupova Plzeň přiveze do České republiky vietnamské vodní divadlo

vietnamské vodní divadlo

Mimořádný 31. ročník festivalu Skupova Plzeň, který se koná v rámci programu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015, bude hostit zcela unikátní podívanou – vietnamské vodní loutkové divadlo z Hanoje. Po mnoha letech budou mít diváci v ČR možnost sledovat jedinečnou hru loutek na hladině pomocí speciálních tyčí a madel, draky, kouřové a ohnivé efekty, to vše v půvabné tradiční scéně a průzračné vodě, připomínající hladiny horských jezer.

Mua roi nuoc (překládáno jako „loutky tančící na vodě“) oživuje vodní hladiny v oblasti delty Rudé řeky severního Vietnamu již od 11. století. Vodní loutkové divadlo se hraje uprostřed jezírka nebo jiné vodní nádrže. Herci stojí po pás ve vodě, schovaní před zrakem diváka za bambusovým závěsem, který pokrývá celou přední stranu zděného nebo bambusového pavilonu. Diváci na protějším břehu sledují dokonalou iluzi oživlých loutek na vodní hladině. Divadlo kombinuje náměty z každodenního zemědělského života a z vietnamské mytologie, pověstí a pohádek.

„Původně lidová zábava se za uplynulého půlstoletí dostala do repertoáru vznikajících profesionálních divadel. Dnes je tradice vodního divadla vnímána jako typický prvek vietnamské národní kultury. Čeští diváci mají možnost vidět tento kulturní poklad Dálného východu v originální a plné verzi poprvé od roku 1989. Stylizované jezero u rýžových polí vyroste v prostorách DEPO2015,“ říká Jakub Hora, ředitel festivalu Skupova Plzeň a Divadla Alfa. Národní loutkové divadlo Hanoi bude v DEPO2015 vystupovat od 1. do 4. 9. od 19:00 a 5. 9. od 16:30 a 18:30. Vstupenky jsou již v prodeji.

„DEPO2015 letos může hostit skutečně světové hvězdy a špičkové umělce. Během předchozích akcí jsme ukázali, že umíme zajistit komfort jak pro umělce, tak pro diváky a proto věřím, že hostování vietnamského vodního loutkového divadla bude i díky prostředí DEPO2015 velkým zážitkem,“ doplňuje Jiří Sulženko, ředitel programu Plzně 2015, která DEPO2015 provozuje.

31.Skupova Plzeň se koná od 28. 8. do 6. 9. na open air scénách v centru Plzně, v Divadle Alfa, ve Velkém i Novém divadle, kreativní zóně DEPO2015, Muzeu loutek a KD Peklo. Festival pořádá Divadlo ALFA. Festival se uskuteční za podpory Ministerstva kultury ČR, Města Plzně, Plzeňského kraje, Plzeňské teplárenské, a.s. a Japan Foundation.