Skupina Monkey Business uvařila v Plzni ležák pro Pilsner Fest

Matěj Ruppert a Václav Berka

Česká kapela Monkey Business vyměnila na jeden den své hudební nástroje za chmel, vodu a ječný slad. Všichni její členové v čele s Matějem Rupertem dnes totiž asistovali plzeňskému sládkovi u vaření unikátní pivní várky Pilsner Urquell. Plzeňským ležákem, který společně uvařili, si připijí návštěvníci Pilsner Festu v sobotu 3. října.

monkey busines vari pivo02PilsnerFest jako oslava dne, kdy byl poprvé v Plzni uvařen slavný originální ležák, spadá letos na sobotu 3. října. Na tradičním připomenutí zrodu českého zlatého piva v areálu Plzeňského Prazdroje budou moci všichni návštěvníci ochutnat pivo, u jehož vaření přiložila ruku k dílu i hudební skupina Monkey Business. Bude se však jednat o stejný originál, jaký zde už před 173 lety uvařil místní první sládek Josef Groll. Receptura plzeňského ležáku se totiž od času původního vzniku nijak nezměnila.

monkey busines vari pivo03Várka pro Pilsner Fest se vařila již dnes, a to kvůli zachování původní doby jejího zrání, tak aby pivo mělo zlatavou barvu a svůj správný říz. „Pivo bude nyní kvasit a pak ležet ve sklepích, aby získalo své jedinečné vlastnosti. Vloni se na Pilsner Festu vypilo kolem 400 hl ležáku, takže i letos budeme mít připraveno přibližně stejné množství. Pokud však žízeň návštěvníků předčí naše očekávání, nebude samozřejmě problém vyvalit další sudy, jsme přeci v pivovaru,“ komentoval přípravy na oslavu starší obchodní sládek Václav Berka.

Měkká plzeňská voda, žatecký chmel a ječný slad – to jsou hlavní suroviny pro výrobu plzeňského piva. Již 173 let se plzeňský ležák vaří podle původní receptury Josefa Grolla, který tento originální recept vymyslel. Uvařil tak dobré pivo, jaké ani sám nečekal, a plzeňští právováreční měšťané byli nadšeni. Pilsner Urquell byl svou chutí tak výjimečný, že jeho sláva brzy překročila hranice a stal se zakladatelem celé kategorie ‚pils‘. Právě tento významný moment připomíná a oslavuje Pilsner Fest, který se letos uskuteční 3. října. Na dvou hudebních pódiích se představí hvězdy české hudební scény jako zmínění Monkey Business, Xindl X, Michal Hrůza, nebo UDG. Více na www.pilsnerfest.cz.