Školní jídelna na Borech prošla rekonstrukcí a otevřela i bistro pro veřejnost

Rekonstruovanou jídelnu si prohlédl primátor Plzně Martin Baxa a radní pro školství Lucie Kantorová.

Kompletní rekonstrukcí prošly prostory 10. školní jídelny na Borech, která vaří každý den obědy pro 548 strávníků z plzeňských mateřských a základních škol. V loňském školním roce se opravila část jídelny pro žáky, kde pro ně vznikla i relaxační část. Letos v březnu zase jídelna otevřela kompletně zrekonstruované Bistro Desítka pro veřejnost, které provozuje v rámci své doplňkové činnosti. Bistro, opravené za 750 tisíc korun nabízí obědy pro veřejnost každý všední den. Už brzy bude své služby rozšiřovat o snídaně a další občerstvení.

„10. školní jídelna je příspěvkovou organizací města a od svého vzniku v roce 1995 poskytuje stravovací služby žákům mateřských a základních škol a v rámci svých volných provozních kapacit také široké veřejnosti, pro kterou nyní otevřela stylové bistro, kde si občané mohou každý všední den vybrat z pestré nabídky denního menu,“ uvedl při prohlídce školní jídelny primátor Plzně Martin Baxa (ODS). Jídelna má kapacitu až 1500 obědů denně a na přípravě jídel se tam podílí tým 12 zaměstnanců.

Školní jídelna vymýšlí zajímavé tematické dny mezinárodní kuchyně, má školicí středisko a navíc provozuje doplňkovou činnost, díky které se může rozvíjet stravování pro žáky mateřských a základních škol. „Budova 10. školní jídelny je v majetku města Plzně, které se na rekonstrukci podílelo částkou půl milionu korun. Zbylé náklady na interiér putovaly z rozpočtu školní jídelny a byly ve výši čtvrt milionu korun,“ vysvětlila radní pro oblast školství Lucie Kantorová (ANO).

Radní ocenila design nejen nového bistra, ale především v loňském školním roce opravenou část školní jídelny pro žáky, kde se kromě rekonstrukce samotné části jídelny k vytvořil kulturní a hravý prostoru pro děti. Při rekonstrukci této části za 700 tisíc korun se odstranily obklady, rozšířila elektroinstalace a vodoinstalace, prostor byl vymalován a vytapetován, vybaven novým nábytkem a dekorativními doplňky včetně bylinkové zahrádky.

Součástí jídelny je i bistro pro veřejnost

Vaření pro veřejnost zajišťuje 10. školní jídelna od roku 1996. Prostory již nutně potřebovaly rekonstrukci, která se uskutečnila za plného provozu jídelny na přelomu loňského a letošního roku. Ta zahrnovala vybourání příček, sjednocení podlah, přesun vzduchotechniky a sjednocení sádrokartonovým stropem, malování, vybavení nábytkem a dekoracemi. Rozšířením prostoru vzniklo celkem 52 míst, původně zde bylo pouze 35 míst pro veřejnost.

„Naše Bistro Desítka bude mít otevřeno každý všední den. O naše stravovací služby je velký zájem. Vaříme poctivě, z čerstvých surovin a hlavně s láskou k řemeslu. Nově zrekonstruované prostory nám umožňují tuto nabídku rozšiřovat. K dobrému jídlu patří i hezké prostředí a to se nám nyní podařilo realizovat. Děkuji městu Plzeň za podporu,“ uvedla ředitelka 10. školní jídelny Olga Süssová.

„Doplňková činnost, v našem případě poskytování stravovacích služeb veřejnosti, je pro každou příspěvkovou organizaci velmi důležitá a přínosná. Využívání volných kapacit umožňuje naší organizaci příjem, který zásadním způsobem snižuje náklady na činnost hlavní, tj. stravování dětí a žáků. Náš základní příděl rozpočtu od našeho zřizovatele je mnoho let stabilní bez ohledu na zvyšování vstupních cen potřebných na provoz hlavní činnosti,“ zdůraznila Olga Süssová. Doplňková činnost vytváří také zisk, který se následně vrací do fondů organizace. Ty se používají na zlepšování služeb, údržbu majetku, obnovu a doplňování drobného majetku bez potřeb zvyšování rozpočtu.