Škodováci vyrábí nové restaurační vozy pro finské železnice

Takový jídelní vůz bude jezdit po finských železnicích

Sedm nových jídelních vozů dodá finským drahám společnost Škoda Transtech ze skupiny Škoda Transportation. Celková hodnota kontraktu je zhruba 600 milionů korun. Vozy budou uvedeny do provozu v letech 2021-2022 a vyrábět se v finském Kajaani. Škoda Transtech pro finské dráhy již dříve vyrobila 26 restauračních vozů.

„Daří se nám posilovat naše postavení na skandinávském trhu jakožto přední dodavatel kolejových vozidel. Jsme rádi, že díky této zakázce budeme nadále pokračovat v naší spolupráci s finskými drahami, které mají ve své flotile více než 290 škodováckých vagónů,“ říká Petr Brzezina, předseda představenstva a prezident skupiny Škoda Transportation.

Restaurační vozy ze Škody Transtech nabízejí kompletní servis pro pasažéry. Součástí restauračního oddílu ve spodním podlaží vozu jsou kuchyně, prodejní pult a jídelna. Na jednom konci vozu je umístěna kavárna, která nabízí otevřený prostor pro setkání cestujících a zároveň může být místem pro kulturní program. „Na druhém konci vozu je umístěn kiosek, který zároveň zajišťuje obsluhu horního podlaží. Oddíl pro cestující v horním podlaží je možné využít i jako konferenční místnost až pro 41 osob,“ doplňuje Zdeněk Majer, předseda představenstva Škoda Transtech.

Všechny typy vozů jsou koncipovány jako tlakotěsné a vynikají výbornou tepelnou izolací, která je předurčuje pro provoz v náročných severských podmínkách s teplotami klesajícími až k -35 stupňů Celsia. Tlakotěsností vynikají i přechodové uličky, díky nimž je pohyb mezi vagóny pohodlný a bezpečný. Maximální rychlost vozů je 200 km/hod.

V současné době je ve finských Helsinkách v provozu více než padesát tramvají typu ForCity Smart Artic. Celkem v minulých letech v Helsinkách objednali téměř sto škodováckých tramvají v hodnotě zhruba osm miliard korun.