Škoda Transportation dodá Českým drahám 50 vlaků RegioPanter

Elektrická jednotka RegioPanter

Smlouvu na dodávku až 50 elektrických jednopodlažních jednotek RegioPanter se 140 místy k sezení podepsalo konsorcium Škody Transportation a Škody Vagonka s Českými drahami. Firmy s rámcovou smlouvou hned podepsaly i kupní smlouvu na výrobu a dodávku 31 elektrických jednotek za 3,6 miliardy korun. Konsorcium obou společností bylo jedním ze dvou uchazečů, kteří předložili nabídky na výrobu moderních vlaků pro České dráhy.

„České dráhy získávají špičkově vybavený a technologicky pokročilý vlak, který významně zvyšuje komfort cestování na našich regionálních železnicích. Díky nově uzavřené zakázce budou naše moderní RegioPantery v provozu ve většině krajů České republiky. Na nové vlaky se mohou cestující těšit v Plzeňském, Karlovarském, Jihočeském kraji a na Vysočině. Podstatná část jednotek bude dodána už v roce 2021,“ říká předseda představenstva a Prezident skupiny Škoda Transportation Petr Brzezina.

„Soutěž na rámcovou dodávku až 50 moderních elektrických jednotek jsme vyhlásili už loni, abychom mohli jednotlivým regionům nabídnout co nejrychleji další obnovu vozidlového parku. Ta se odvíjí od smluv na zajištění dopravní obslužnosti od prosince 2019, které s kraji postupně uzavíráme,“ vysvětluje postup předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec.

Interiér vlaku slibuje pohodlné cestování

„Aktuálně máme uzavřené nové smlouvy na dopravní obslužnost, které znamenají práci pro 31 nových souprav. Jejich výrobu jsme zadali hned při podpisu rámcového kontraktu. Díky tomu nasadíme první jednotky z uvedeného kontraktu už za 25 měsíců, tedy na jaře roku 2021. Pokud bychom soutěžili nové vlaky až po uzavření všech kontraktů na dopravní obslužnost, byly by první jednotky nasazeny přibližně o rok později,“ vysvětlil nejvyšší šéf ČD Kupec.

Rámcová dohoda je platná po dobu osmi let od podpisu smlouvy. Její celková hodnota může být téměř šest miliard korun. První čtyři jednotky budou dodány do 25 měsíců po podpisu.

„Oproti původním jednotkám RegioPanter mají nové soupravy řadu technických změn. Jednotky jsou vybaveny moderním informačním systémem, Wi-Fi, kamerovým systémem, možností automatického vedení vlaku nebo zabezpečovacím zařízením ETCS,“ doplňuje předseda představenstva Škoda Vagonka Martin Bednarz.

Konsorcium nabídlo moderní vozidla s kapacitou 140 sedících cestujících. Maximální rychlost vozidel je 160 km/h. Vozy jsou nízkopodlažní, což ulehčuje nástup nejen osobám se sníženou pohyblivostí tedy především vozíčkářům a seniorům, ale i cyklistům nebo maminkám s dětmi. Mimo jiné jsou také vybaveny multifunkčními prostory pro přepravu kol a kočárků.