Škoda Plzeň vyhrála v Litvínově po samostatných nájezdech

foto: hcskoda.cz

Plzeňští hokejisté zvítězili ve 25. kole extraligy na ledě Litvínova 2:1 po samostatných nájezdech. Vítězný gól si na své konto připsala čerstvá posila Jan Kovář. V základní hrací době se prosadil Vojtěch Němec.

Utkání začalo velmi rychle, už v první minutě vybídla čerstvá posila indiánů Kovář ke skórování Indráka, jehož kličku do bekhendu ale skvělým zákrokem pokryl Janus. Škodovka se dál snažila útočit, což potvrdila střela Kodýtka, která ale mířila jen do lapačky slovenského gólmana v brance Litvínova. Ataky domácích většinou končily na pozorné obraně hostí, úvodní střely se diváci dlouho nemohli dočkat. Napravit se to snažil Kašpar, tomu ale jeho pokus srazil jeden z plzeňských obránců do ochranné sítě. Pěknou akci předvedli v šesté minutě Hübl s Lukešem, druhý jmenovaný ale svojí ranou minul plzeňskou branku. Černožlutí se postupně dostali ke slovu, z levého kruhu pálil Petružálek. Dalším, kdo prověřil domácího Januse, byl americký obránce Jones, ani ten ovšem ze svých dvou střel nevytěžil úvodní branku. Běloruský brankář Miltchakov musel zasahovat proti dalšímu pokusu aktivně hrajícího Hübla, ze vzájemného souboje ale vyšel opět lépe gólman indiánů. Spolupráce třetí litvínovské lajny znamenala další ohrožení plzeňské svatyně, Myšák přesnou přihrávkou našel Gerháta, ten však ani napodruhé neprocedil kotouč za Miltchakova. O vzrušení se také starala první plzeňská formace v čele s Janem Kovářem, tentokrát západočeský navrátilec neúspěšně tečoval nahození Jonese. Janus se poté musel činit proti střele Allena, jehož pokus měl gólové parametry, domácí brankář ale opět ukázal své kvality a puk do branky nepustil. Zřejmě největší šanci Chemiků měla na svědomí dvojice matadorů, Lukeš s Hüblem. Ti se dostali do přečíslení, které zakončoval právě Viktor Hübl, proti jeho ráně se ale výborným zákrokem blýskl Miltchakov a udržel čisté konto. Následovalo první vyloučení, Trávníček se musel odebrat na trestnou lavici za držení. Hra v početní převaze ale hostím vůbec nevyšla, kotouč několikrát letěl až k plzeňskému brankáři. Po ubráněném oslabení se do šance dostal Jurčík, stáhl si puk a prověřil Miltchakova, jenž však znovu uspěl. Hosté se také podívali na trestnou lavici, konkrétně to byl obránce Allen, který dostal dvouminutový trest za držení. Plzeňští něco přes minutu z jejich oslabení ubránili a do šaten tak oba týmy zamířily za smírného stavu.

Ve druhém dějství pokračovala přesilovka domácích hráčů, plzeňští se ale osvobodili a zbytek oslabení zvládli. Práci běloruskému gólmanovi nadělal Hübl, jenž se už poněkolikáté v utkání pokusil vstřelit první branku utkání. Litvínov byl na počátku druhé dvacetiminutovky velmi aktivní, často slibně rozjeté akce domácích ale končily na obraně Škodovky. Kindl následně dostal trest za vražení na hrazení a hosty tak čekaly další perné dvě minuty. Ty pro černožluté začaly dobře, neboť se usadili v útočném pásmu a vyčkávali na příležitost. Ta přišla v podobě teče Petružálka, kterou však bravurně zneškodnil Miltchakov, ani druhá přesilová hra domácích tak branku neznamenala. Pěknou šanci měl na druhé straně Němec, ten zakončoval rychlý kontr hostí, jako zatím všichni jeho spoluhráči si ale i on vylámal zuby na Janusovi. Po této akci na trestnou lavici usedl domácí Baránek, a to za sekání, Plzeň tak také čekala druhá přesilovka dnešního zápasu. Ta však skončila už po necelé minutě, Kovář totiž fauloval a dostal dvě minuty za nedovolené bránění. Síly na ledě se tak vyrovnaly, ani tento stav ale netrval dlouho. Ščotka v protiútoku podržel útočícího hráče a Chemici se museli bránit ve třech. Skoro minutové oslabení ale přečkali a mohli si tak vydechnout, hned nato se však Plzeň usadila v útočném pásmu, mírný tlak branku nepřinesl. Utkání pokračovalo sérií nepřesností na obou stranách, poté zaútočil Gerhát, i teď byl ovšem úspěšnější Miltchakov. Akce střídala akci, ani na jedné straně ale puk v síti neskončil, proti Kovářově střele se postavil Romančík a zvládl ji zblokovat. V samostatném úniku se objevil Tůma, kterého ale skvěle odstavila od puku obrana Škodovky a zabránila mu tak v zakončení. Otevřít skóre pak mohl Petružálek, ten ale v obrovské šanci mířil jen do hrudi plzeňského brankáře a stav se neměnil. V závěru třetiny několikrát svůj tým podržel Janus a stejně jako jeho kolega v druhé kleci zůstal stoprocentní. Další zajímavý moment už druhé dějství nenabídlo, po čtyřiceti minutách se tak stále hrálo bez branek.

Do rozhodujícího dějství vstoupili aktivněji hosté a vytrvale ohrožovali Janusovu branku. Do neúspěšného zakončení se tlačil Indrák, hned poté pálil Kodýtek. Odpovědět na tyto výpady se snažil Kašpar, který ale v útočném pásmu s Mikúšem ztroskotal na pozorné indiánské obraně. Skóre tak nakonec po skoro čtyřiačtyřiceti minutách otevřeli hosté. Na domácí branku střílel Kratěna a jeho pokus do sítě Chemiků dorazil Vojtěch Němec. Škodovku vstřelený gól nabudil a rychle se snažila odskočit na dvoubrankový rozdíl, Pour však na Januse nevyzrál. Domácí se těžko dostávali přes neprostupnou obranu Plzně, naopak hosté hrozili ze svých rychlých protiútoků. Zvrátit vývoj utkání se svojí ranou pokusil kapitán Trávníček, ta si ale cestu za do plzeňské sítě nenašla. Stach si na druhém konci kluziště počínal zrovna tak, když nebezpečně vypálil, ani on ale branku nevstřelil.

Plzeň velmi dobře bránila svůj hubený náskok a kontrolovala utkání. Další komplikací v boji o vyrovnání bylo pro černožluté vyloučení Báranka, jenž si musel nedobrovolně odpočinout za nedovolené bránění. Přesilovka pět minut před koncem mohla rozhodnout o osudu klání, Indrákova střela ale letěla vysoko nad domácí branku. Janus si poté připsal další zákrok při střele Vráblíka a paradoxně ve vlastním oslabení se Vervě podařilo vyrovnat. Ščotka zavezl puk do pásma, přenechal ho Trávníčkovi, který nahrál přesně Františku Gerhátovi Ten se zblízka postaral o vyrovnávací branku. Oslabení už domácí dohráli bez problému a začínalo se tak znovu od začátku. Preisinger trefil jen boční síť litvínovské branky a Mikúšovi se nepodařilo usměrnit puk mezi tři tyče, o výsledku vyrovnaného utkání tak muselo rozhodnout prodloužení. To začalo lépe pro Vervu, když hned po uběhnutí třiceti vteřin musel Miltchakov zasahovat proti střele Hübla. Škodovka nezůstala pozadu a také se vydala na zteč, rozhodující branku mohl vstřelit Jones, jehož střelu ale přizvedl Kašpar. Ve třetí minutě prodloužení byli domácí nejblíže vítězství v dnešním duelu, na branku se totiž sám hnal Hübl, puk však skončil těsně nad brankou. Dva na jednoho následně jeli hosté a dostali se ke střele, pak však Doudera výborně zastavil jejich akci. Na konci prodloužení ještě najížděl před hostující branku Lukeš, i ten byl ale zastaven a zápas tak dospěl do samostatných nájezdů. V těch za hosty uspěl Ondřej Kratěna a Jan Kovář, na litvínovské straně jen František Lukeš, takže dnes v severočeském městě ropy zůstává jeden bod, do západočeské metropole naopak putují dva.

hcplzen.cz