Sjezd pochodní na Špičáku začne v 17 hodin

Sjezd pochodní na šumavském Špičáku. Foto: Richard Beneš

V neděli 31. prosince na Silvestra pořádá místní Horská služba ve spolupráci se Ski&Bike Špičák tradiční noční zdolání nejprudší české sjezdovky Šance s pochodněmi v rukou. Letos poprvé po dvou letech konečně na lyžích.  Letošní 43. ročník  „Sjezdu pochodní“ začíná programem v 17,00 hodin.

noční Špičák

Pod dojezd strmého svahu se tak přijdou rozloučit se starým rokem lyžaři a dalších návštěvníci zdejších hor (vždy se tady sejde přibližně 1000 – 2000 lidí). Samotný sjezd s pochodněmi začíná okolo 17,30 hodin. Připraveno je občerstvení, rozdělaný oheň, hudební produkce, večerem provází moderátor. Silvestrovský večer na špičácké sjezdovce pak jako vždy zakončí velký ohňostroj.

Sjezd pochodní na trati jediné černé sjezdovky areálu Ski&Bike Špičák se v současné podobě koná od Silvestra roku 1972. Dvakrát byla kvůli nedostatku sněhu úplně zrušena. V roce 2006, kdy řádil orkán Kyrill, pak sešli jeho účastníci sjezdovku na botách, stejně tak v přechozích dvou letech (Silvestry 2015 a 2016). Původ této tradice ale sahá už do roku 1948. V roce 1951 musela být kvůli hraničnímu pásmu přerušena a obnovena byla znovu v zimě 1957. Tehdy se ale sjížděly jiné sjezdovky i úseky.