Šikmá věž už se třese nedočkavostí

Kulatá kamenná věž arciděkanského chrámu v Domažlicích je ze své osy vychýlená o šedesát centimetrů. I proto se jí říká šikmá. Má 194 nepravidelných dřevěných schodů ve dvanácti patrech a hodně zúžené schodiště.  A právě tady se v sobotu 12. dubna  dopoledne uskuteční extrémní a netradiční soutěž hasičů ve dvou kategoriích – muži do třiceti a nad třicet let, kteří poběží na věž  s plnou 20kilogramovou výstrojí, kterou běžně používají.

„Soutěž se  koná již po jedenácté a vznikla vlastně z hecu, když si tady jeden z hasičů řekl, jaké by to bylo, dostat se rychle na věž s plnou výstrojí. A tak  byl závod na světě. Aby jejich trasa nebyla moc snadná, komplikuje jim výběh dýchací přístroj SATURN S7 na zádech a hadice C52 v kotouči v ruce,“ uvedl  prezident  soutěže  Luboš Mleziva, který přiznal, že tento závod běžel naposledy před šesti lety. Dnes ho prý už raději přenechá mladším.

Jak prohlásil, nejhorší překážkou jsou historické točité schody. Schodiště je totiž hodně zúžené, takže statnější chlap může mít problém. I letos je horkým favoritem  Antonín Rendl,    desetinásobný celkový vítěz, který   dokázal  na věž vyběhnout za 76,89 s. To je zatím nepokořený rekord soutěže.  Přece jenom je ale jedna změna, tento rekordman totiž poběží za hasičský sbor Pelechy, kde si staví domek.

Soutěže, v níž si každý doslova sáhne na dno svých sil, se zúčastní celkem 112 hasičů ze 46 sborů dobrovolných hasičů, 15 z nich je z Německa. Ti všichni musí celou trať překonat v pracovním stejnokroji PSII, v holeňové obuvi s pevnou podrážkou, v pracovních rukavicích a s přilbou na hlavě.

„Na povel startéra vběhne hasič do věže, kde musí zdolat  nepravidelné dřevěné schody a v co nejkratší době dosáhnout vrcholu věže (56 metrů nad úrovní náměstí).  Platný pokus je ukončen stisknutím STOP tlačítka na ochozu věže čímž závodník sám zastaví elektronickou časomíru,“ doplnil Luboš Mleziva.

Slavnostní nástup se uskuteční  v  9.30 hodin před „šikmou věží“ na Náměstí Míru v Domažlicích a první závodník odstartuje v 9:45 hodin.

Jan Malý

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here