Sezóna je v plném proudu, klatovští rybáři zahájili výlovy svých rybníků

Klatovští rybáři zahájili sezónu, čeká je výlov 200 rybníků.

Podzimní výlovy rybníků v Plzeňském kraji zahájili klatovští rybáři. Kvalita ryb je dobrá, přírůstky budou vinou velkého sucha menší než v běžných letech. Rybáři budou lovit každý den až do 25. listopadu. Čtyři firemní střediska by měla ve dvou stovkách rybníků odlovit 600 tun ryb, z toho asi 500 tun kaprů, informoval o tom ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček.

Předvánoční cenu stanoví firma se 400 rybníky až po výlovech velkých rybníků, které začnou na konci října. Zatím předpokládá, že ceny budou kopírovat ty loňské. Klatovské rybářství bude mít na vánoční trh veškeré hmotnostní spektrum ryb v dostatečném množství, ale ryby budou menší. „Kontrolní odlovy na přírůstky a zdravotní stav děláme třikrát ve vegetačním období a všude to je bez problémů,“ uvedl ředitel Václav Voráček.

Firma naplánovala výlovy na delší dobu, aby si sádky, ve kterých chybí voda, nezaplnila hned. „Začali jsme 1. října s menšími rybníky, v prvních dvou už byla tržní ryba pro zákazníky,“ konstatoval Voráček. Teď loví rybáři už podle toho, aby si mohli na soustavách přepouštět a chytat vodu, s čímž souvisí přesazování násadových ryb. Po suchu se rybníky, které se loni nelovily, „dotáhly“, ale plochy, které se loví každý rok, jsou pod běžným stavem a přírůstky tam budou slabší. „Takže se to vlastně za celou firmu zprůměruje, a tak budou přírůstky průměrné,“ řekl.

Nejméně srážek za celý rok bylo letos na Tachovsku a v sousední části Domažlicka v Sedmihoří, kde se rybníky nedostaly na běžné stavy a produkce tam zřejmě bude nižší. Rybáři tam museli častěji měřit kyslík a kvůli jeho nedostatku také omezovali krmení.

Výlov rybníků je už v plném proudu.

Nižší hladiny vodních ploch zřejmě sníží také produkci dravců, jako jsou štiky, candáti, okouni a sumci. Kormoráni podle Voráčka škodili na jaře a na podzim stejně jako v minulých letech. V regionu ale přibývá bobrů, kteří nepáchají škody na rybách, ale na technických prvcích, jako jsou hráze, přítoky a výpustní zařízení.

Největšími letos lovenými rybníky budou 30. a 31. října Myslív o rozloze 68 hektarů a 22. října stejně velký Hnačov, oba se nacházejí na Klatovsku. U větších ploch si budou moci lidé koupit ryby levněji než v obchodech. Stánkové předvánoční prodeje zahájí firma 18. prosince. Kromě kaprů je zájem také o tolstolobika, amura a o dravce. Firma produkuje ročně až 1100 tun ryb, z toho 800 tun kaprů. Z podzimních výlovů vyváží na západní trhy asi 45 procent produkce. Prioritou je ale domácí předvánoční prodej.

ČTK