Setkání legend motoristického sportu Rallye Praha Revival zavítá i do Plzně

foto: Zdeněk Weiser

Nor John Haugland, Václav Blahna, Jirkové Červa s Moskalem, Pavel Janeba, Poláci Andrzej Jaroszewicz  a Blazej Krupa, Slovák Jozef Studenič nebo Henry Trautmann z Francie se představí od 10. do 12. dubna 2015 v pátém pokračování Rallye Praha Revival, pořádaného společnostmi EDDA cup a ÚAMK ČR. Obě noci budou legendy se svými nádhernými vozy trávit v Plzni v ParkHotelu. Sem je zvána i veřejnost. Přijďte se podívat na automobilové krasavce.

Norské eso John Haugland vydobylo v barvách Škoda Motorsport řadu úspěchů v soutěžích mistrovství světa, v tehdejším Československu vyhrál třikrát Barum rallye. Ve své automobilové akademii vychoval i mistra světa z roku 2003 Pettera Solberga. O víkendu se Haugland potká za volantem Škody 130LR s někdejším šéfem mladoboleslavské stáje mezi lety 1990 – 2003 Pavlem Janebou. Ten se synem v posádce bude řídit vůz Ford Sierra. Startovním číslem 1 ozdobí Opel Kadett GSI ve své době nepřekonatelný Václav Blahna, majitel čtyř Zlatých volantů.

Jiří Červa dokázal vyhrát mistrovství republiky ve třech disciplínách: v rallye, autokrosu i závodech na okruzích. Navigovat mu bude jmenovec Moskal – muž, jenž v roce 1985 jako první Čech dovezl do cíle Rallye Dakar kamion tuzemské výroby LIAZ.

foto: Zdeněk Weiser
foto: Zdeněk Weiser

Třicetileté výročí oslaví někdejší Moskalova liazka i při Rallye Praha Revival v pozici prvního předjezdce.  Hned za ním bude ve Ferrari 308 GTB ukazovat cestu ostatním promotér akce Eda Patera, jenž prozradil, že věkový průměr účastníků akce je 65 let. Přesto se Setkání legend z dvanácti zemí zúčastní i několik výrazně mladších posádek.

„Právě mládeži ve vozech i po trase chceme ukázat nádhernou minulost automobilového sportu u nás i ve světě,“ vysvětluje plán pravidelné automobilové show prezident ÚAMK a sám bývalý přední evropský závodník za volantem BMW JUDr. Oldřich Vaníček. “Nejen o posledních superrychlých modelech je automobilový sport. Historické skvosty stojí za to pravidelně připomínat,“ dodává Vaníček.

„Žádné bezhlavé soutěžení nečekejte, po trase pojedeme podle předpisů. Korektní chování všech posádek budeme kontrolovat vlastními radary,“ varuje předem spoluorganizátor Eda Patera. Celkem čeká po tři dny účastníky 570 km, část z nich se pojede po nezpevněných komunikacích a celkem dvanáct zastavení s Show section. Tady se sice nejedná o žádné RZ, přesto legendy automobilového sportu budou mít šanci ukázat, co jsou zač.

První etapa směřuje z Prahy do Plzně přes vojenský prostor v Brdech. Ještě před slavnostním zahájením na Václavském náměstí se ale už v pátek 10. dubna představí část vozů na hipodromu Velká Chuchle. Dalším diváckým lákadlem budou „esíčka na buzerpalce“ v pátek přibližně v 21 hodin v kasárnách ve Strašicích.

Dočasným centrem RPR 2015 se stane o prodlouženém dubnovém víkendu Park hotel v Plzni. Konvoj zde přenocuje z pátku na sobotu i ze soboty na neděli.

V sobotu se přesouvá hlavní dění sportovního zápolení a zábavy na Chebsko. Jezdit se bude na zemědělském letišti u Krásna a motokárovém areálu u Chebu, kde se uskuteční také autogramiáda.

Závěrečný den naberou účastníci kurs na sever od Plzně do Horní Břízy. V okolí místní kaolínky budou k vidění asi v 10 hodin.

Při návratu do Prahy znovu zavítají do strašických kasáren přibližně v 11 hod. O dvě hodiny později čeká cíl Rallye Praha Revival v učilišti Radotín.