Senioři v Plzni využili letos tzv. Tísňovou péči už 22x

Tísňová péče, služba pro seniory už slouží občanům v Plzni několik let. Poskytuje ji Městská charita Plzeň. Na základě uzavřené dohody o spolupráci vyjíždí na pomoc seniorům také strážníci městské policie. Za dobu existence tísňové linky pro seniory, mají za sebou strážníci řadu zásahů, kdy v nejednom případě poskytovali první pomoc, ale zachránili i lidský život.

Tísňová péče, služba pro seniory představuje zajištění nepřetržité distanční hlasové a elektronické komunikace s osobami s vysokým rizikem ohrožení zdraví nebo života. V případě jejich náhlého zhoršení zdravotního stavu nebo schopností, si mohou stisknutím tlačítka na náramku přivolat neodkladnou odbornou pomoc. Systém tísňové péče pro seniory je mimo jiné napojen i na městskou policii. Dnes vyráží strážníci městské policie pomoci 35 seniorům, jejich počet se brzy navýší až na 60.

Díky tlačítku tísňové péče se dostalo například včasné pomoci osmaosmdesátileté ženě. Strážníci ji v brzkých ranních hodinách našli bezmocně ležet uprostřed jejího obývacího pokoje. Při pádu na zem se paní poranila, způsobila si krvácivé zranění. Seniorka skončila včas v péči pracovníků zdravotnické záchranné služby, kteří ji dopravili do nemocnice na ošetření.

V loňském roce evidovala městská policie 44 žádostí, kdy senioři stiskli na svém náramku tlačítko pomoci.  Letos je jich prozatím 22. Poslední žádost byla zaznamenána uplynulý víkend.