Sedm zubožených, vychrtlých a špinavých štěňat někdo vyhodil v lese

Pejsci byli v naprosto zuboženém stavu. Foto: Martina Sihelská

Zubožená, vychrtlá až na kost a pokrytá vrstvou páchnoucího bláta. V takto otřesném stavu se do tachovského útulku u Šmudliny dostalo sedm štěňat, která nějaký „dobrák“ vyhodil o velikonočním víkendu v lese nedaleko Stráže na Borsku. Vystresované pejsky se podařilo odchytit strážským hasičům. Starosta obce pak informoval útulek a teď jsou štěňata v péči profesionálů.

„Takto jsme si velikonočního zajíčka opravdu nepředstavovali. Jde o pět holčiček a dva kluky, byli úplně špinaví, vyhublí na kost. Jsou nesocializovaní a hodně plaší. Kde asi museli být zavření, kdo jim mohl takto ublížit?“ podivovala se smutně vedoucí útulku Gabriela Jägerová. Štěňata by podle své velikosti měla vážit aspoň 12 kilogramů. Mají ale jen kolem čtyř kilogramů, když se postaví na nožičky, všichni se třesou, sotva se na nich udrží. Nemají také vůbec žádné osvalení.

Očistit zanedbaná štěňata bude pořádná fuška. Foto: Martina Sihelská

„Trvalo dlouho, než se vůbec nechala prohlédnout a pohladit. Je zarážející, že když byla vyhozena v lese, neměla štěňata ani klíšťata. Všichni jsou sice čistí od vnějších parazitů, ale totálně špinaví od zaschlého bláta a hnoje. Smrdí jako z kravína. Takže když se obyvatelé Stráže trošku poohlédnou po okolí, třeba by natrefili na mámu štěňat. Bude jistě vousatá, černá, střední nebo větší velikosti. Když si zrekapitulujeme počasí posledních týdnů, není možné, aby byli od bláta z deště. Tady je prostě jasné, že je měl nějaký statkář někde zavřené,“ myslí si Gabriela Jägerová.

Sedm nových obyvatel útulku dostalo zatím léky proti parazitům a krmení. Pracovníci útulku je teď nechají pár dní odpočinout a v týdnu se je pokusí vykoupat a vyčistit. Zájemci o adopci se ještě nemají do útulku ozývat. Pejsci nyní musí projít karanténou, veterinárním vyšetřením a musí hlavně nabrat sílu.

Foto: Martina Sihelská