Sacharovova cena zná svého letošního laureáta. Víc ukáže výstava v Písku

Sacharovova cena zná letošního laureáta Oleha Sencova.

Slavnostní vernisáž výstavy, prezentující laureáty Sacharovovy ceny, proběhne ve čtvrtek 6. prosince 2018 v Divadle Fráni Šrámka v Písku. Zahájení výstavy se zúčastní poslanci Evropského parlamentu za ČR a další významní hosté. Výstava představí jednotlivé laureáty ceny od roku 1988, včetně letošního. Cenu každoročně uděluje Evropský parlament. Vernisáž začne v 18:15, výstava pak bude instalována do 11. prosince. Vstup je zdarma.

Sacharovovu cenu letos obdrží Oleh Sencov, ukrajinský režisér a odpůrce ruské anexe Krymu. „Díky své odvaze, svému odhodlání a tím, že neváhal riskovat svůj život, se O. Sencov stal symbolem boje za propuštění politických vězňů v Rusku i po celém světě. Udělením Sacharovovy ceny vyjadřuje Evropský parlament solidaritu jemu i jeho úsilí. „Žádáme, aby byl okamžitě propuštěn. Jeho boj nám připomíná, že je naší povinností bránit lidská práva všude ve světě a za všech okolností,“ prohlásil předseda Parlamentu Antonio Tajani při vyhlášení laureáta na štrasburském plénu 25. října 2018. Dvaačtyřicetiletý ukrajinský režisér byl odsouzen vojenským soudem na dvacet let za údajný terorismus a obchodování se zbraněmi. Sencov držel hladovku od poloviny května do 6. října. Ukončil ji, protože mu jinak hrozila nucená výživa. O. Sencov se domáhá osvobození asi sedmdesáti Ukrajinců protiprávně zatčených a odsouzených ruskými okupačními úřady na Krymském poloostrově.

Do užšího výběru se společně se Sencovem dostal také marocký aktivista Násir Zifzáfí a 11 nevládních organizací zachraňujících migranty ve Středozemním moři. Slavnostní předání Sacharovovy ceny za přítomnosti všech tří finalistů se uskuteční na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku 12. prosince 2018. Cenu doprovází finanční podpora ve výši 50 tisíc eur.

Loni cenu obdržela Venezuelská demokratická opozice. Předloni Nadia Murad Básí a Lamjá Hadží Bašár, které přežily sexuální zotročení Islámským státem a staly se hlasem žen, které se staly oběťmi sexuálního násilí ze strany IS. O rok dříve cenu dostal Ráifa Badawí, saúdskoarabský aktivista, který otevřeně projevil své názory na politiku a zákony a vysloužil si za to bičování a vězení. O rok dříve cenu získal Denis Mukwege konžský gynekolog, který se specializuje na ošetřování obětí znásilnění, před ním pak pákistánská bojovnice za vzdělání dívek Malála Júsufzai, která v roce 2014 obdržela také Nobelovu cenu míru. Vůbec prvním držitelem Sacharovovy ceny se stal v roce 1988 Nelson Mandela. O rok později ji také získal Alexander Dubček.

Kdo byl Andrej Sacharov?

Ruský fyzik Andrej Dmitrijevič Sacharov (1921–1989), nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1975, je především vynálezcem vodíkové bomby. Z obav před následky, které by jeho práce mohla na budoucnost lidstva mít, se snažil upozornit na nebezpečí závodů v jaderném zbrojení. Částečného úspěchu se mu podařilo dosáhnout v roce 1963, kdy byla podepsána Smlouva o částečném zákazu jaderných zkoušek. Tento muž, který byl v SSSR považován za disidenta s podvratnými názory, vytvořil v 70. letech Výbor na ochranu lidských práv a na obranu politických obětí. Jeho úsilí bylo v roce 1975 korunováno Nobelovou cenou za mír.