S nelegálním dovozem odpadu do ČR bojují celníci i na západě Čech

Do Česka směřují nelegálně tuny odpadu ze zahraničí. Foto: CÚPK

Do celorepublikové akce PLAST se zapojili v první polovině listopadu i celníci na západě Čech a v několika případech zjistili porušení podmínek pro přepravu přeshraničního odpadu. Hlídky mobilního dohledu Celního úřadu pro Plzeňský kraj monitorovaly v rámci této akce bývalé hraniční přechody v Rozvadově a Folmavě. Ve velmi krátkém časovém rozmezí zajistily devět nákladních vozidel převážející celkem 200 tun odpadu.

Celníci zadrželi na západě Čech 200 tun dovezeného odpadu. Foto: CÚPK

„Převážně se jednalo o směs plastu, papíru, textilu, pryže, skla, který byl dle dokumentace deklarován jako čistý plast či pryž. Jednalo se tedy o rozpor mezi převáženým druhem odpadu a údajích uvedených v průvodních dokladech. V osmi případech odpad pocházel z Německa a určen byl do Polska a v jednom případě do Bulharska,“ informovala Marcela Kašparová, mluvčí Celního úřadu pro Plzeňský kraj.

Celníci vozidla odstavili a případy se teď zabývá Ministerstvo životního prostředí ČR a Česká inspekce životního prostředí. „K dnešnímu dni bylo již v pěti případech potvrzeno porušení zákona a odpad putoval zpět do země odeslání,“ uvedla mluvčí Kašparová.