Rysí populace na Šumavě je díky Ludvíku Kuncovi

Ekologickou Cenu Josefa Vavrouška udělovanou Nadací Partnerství za konkrétní činy v oblasti životního prostředí pro letošní rok získali zakladatel vlčích a rysích hlídek Ludvík Kunc a nynější ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch. Oba laureáti převzali prestižní ocenění před několika minutami, ve čtvrtek 7. června, v Senátu Parlamentu České republiky. Dvanáctičlenná porota u Ludvíka Kunce vyzdvihla cenou za dlouhodobý přínos a zápal, který věnoval návratu velkých šelem a péči o ně. Cenu za významný ekologický počin pak Robin Böhnisch vybojoval za prosazení nového zákona o národních parcích a normě zakazující kožešinové farmy.

Udělení ceny Ludvíku Kuncovi znamená významné veřejné ocenění jeho přes půlstoletí trvající a velmi úspěšné práci na ochraně rysa ostrovida. Zároveň je to důkaz a motivace pro další osobnosti v tom, že praktická a úspěšná ochrana přírody je realizovatelná i při nepříznivé politické situaci a bez potřeby mnohamilionových grantů,“ komentuje dopad Kuncovy činnosti Jiří Beneš, který jej na cenu navrhl.

Ludvíkovi Kuncovi, který je také úspěšným autorem knih a výtvarníkem, se v 80. letech minulého století podařilo na Slovensku nalézt lesníky, kteří dokázali odchytit divoké rysy. Zvířata pak přes ostravskou ZOO putovala do lesů na západ od československých hranic a pak také na Šumavu. Do roku 1984 se Kuncovi podařilo přestěhovat desítky rysů a fakticky tak obnovit jejich populaci v sedmi státech Evropy.