Růženka oslavila druhé narozeniny, váží už 999 kilogramů

Takto si Růženka pochutnávala na speciálním narozeninovém dortu. Foto: Kateřina Misíková

Přesně 999 kilogramů vážila v den svých druhých narozenin hvězda plzeňské zoo, samice nosorožce indického, Růženka. Od svých ošetřovatelů dostala darem třicetikilogramový, metr vysoký dort ze sena, zeleniny a ovoce. Pro Růženku to představuje její běžnou krmnou dávku. Nejvíce si pochutnala na červeném, žlutém a oranžovém melounu. Součástí dortu bylo i čínské zelí, červená řepa a kadeřavé saláty.

Dvouletá Růženka denně spořádá krmnou dávku pro dospělého nosorožce, která představuje 80 kilogramů potravy. Z toho tvoří 15 kilogramů ovoce a zelenina, zbytek je seno. Nosorožčí slečnu letos čeká stěhování do jiné zoo. Zatím ale není jasné, kam to bude. Růženka je druhým plzeňským mládětem tohoto druhu nosorožce. Tím prvním byla dnes již pětiletá Maruška, která žije od dubna 2016 v zoo ve Francii.

V indickém pavilonu plzeňské zoo žije desetiletá samice Manjula vážící 1680 kilogramů a čtrnáctiletý samec Baaboo. Tento drobeček váží 2150 kg. Jejich ošetřovatel Robert Bultas uvedl, že se určitě tento pár dočká dalšího přírůstku. Samice rodí vždy jen jedno mládě, za život jich dokáže porodit až osm. Indičtí nosorožci žijí ve volné přírodě ve třech státech světa, jedná se o Indii, Nepál a Bhútán. Podle nejnovějších sčítání je nosorožců indických přes 3000 a je to ohrožený druh.