Růženka odjela do švýcarské zoo, čeká tam na ni ženich Orys

Takto si Růženka pochutnávala na speciálním narozeninovém dortu. Foto: Kateřina Misíková

Do zoo ve švýcarské Basileji odjela v úterý dopoledne z Plzně nosorožčí slečna Růženka. V jejím novém domově na ni čeká stejně starý samec Orys a jeden z nejlepších pavilonů pro nosorožce indické v Evropě. Důvodem k odjezdu byl fakt, že po druhých narozeninách se mladí nosorožci v zoo i v přírodě osamostatňují.

Transport Růženky. Foto: Kateřina Misíková

„Vlastní nakládání začalo po 9. hodině dopoledne. V posledních týdnech Růženka trénovala ranní oddělování od matky, takže dnes byla v transportní bedně za 10 minut od zahájení akce. Nastoupila na hlasovou výzvu své ošetřovatelky, jak měla natrénováno. Manipulátor potom odvezl bednu k nákladnímu automobilu a naložil na korbu. Krátce před 11. hodinou definitivně mladý nosorožec opustil rodné město. Na cestu v bedně dostala Růženka mírná sedativa, která ji po celou dobu transportu udrží v klidu,“ řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Foto: Kateřina Misíková

Podle fanouškovského webu milovníků nosorožců je nyní v Evropě 39 samců a 37 samic nosorožce indického ve 30 zoo. V roce 2017 a 2018 došlo v Evropě k pěti porodům, letos jen k jednomu v zoo Beauval. Plzeňská zoo je jediný chovatel tohoto druhu v ČR v současnosti a celkem třetí, která rozmnožila nosorožce. Dalšího mláděte se dočkáme až po doporučení koordinátora EEP k připuštění. Samozřejmě je třeba opět počítat s březostí kolem 480 dní.