Rukopisy a finská Kalevala ve výtvarném umění

Kostel sv. Jana Křtitele, ve kterém byl nalezen Rukopis královédvorský. Foto: Daniel.baranek - Wikimedia Commons

V kapli svatého Ondřeje Muzea jižního Plzeňska v Blovicích uvede ve čtvrtek 12. října od 17 hodin  historička umění Mgr. Veronika Lukešová přednášku s názvem České Rukopisy a finská Kalevala ve výtvarném umění. Akce  je součástí celoročního cyklu Dvě století Rukopisů. 

Ilustrace Rukopisu královédvorského od Josefa Mánesa vydaného v roce 1861. Foto: Sapfan – Wikimedia Commons

V muzeu si tak  můžete současně prohlédnout výstavu nazvanou Dvě století Rukopisů zelenohorského a královedvorského, která je k vidění až do konce ledna příštího roku. Představuje rukopisnou inspiraci v literatuře, hudbě a výtvarném umění. K výstavě je připraven edukační program vhodný pro žáky druhého stupně základních škol a studenty středních škol, který navazuje na tematické plány předmětů český jazyk, dějepis a výtvarná výchova a umožňuje pedagogům zpestření výuky.

Samotná výstava seznámí veřejnost s výrazným otiskem, který v české literatuře, hudbě nebo výtvarném umění zanechaly básnické skladby z těchto děl. V úvodní části bude návštěvníkům představen i jejich vliv na soudobou knižní produkci. K vidění budou různé edice rukopisných textů, které se během prvních 50 let od jejich nalezení dočkaly asi 24 vydání, jednalo se tedy dnešními slovy o naprosté bestselery.

„Na výstavě představíme celou řadu jedinečných exponátů. Mezi nejzajímavější patří kostým kněžny Libuše ze stejnojmenné opery Bedřicha Smetany, jejž oblékaly její představitelky na počátku 20. století v Národním divadle,“ zve zájemce kurátor výstavy Michal Červenka.