Rozloučení s Karlem Gottem chystá Újezd u Svatého Kříže, zpěvák tam často jezdil

Karel Gott zemřel 1. října 2019. Foto: David Sedlecký

Újezd u Svatého Kříže na Rokycansku, kam Karel Gott jezdil od dětství za příbuznými, připraví v sobotu malé vlastní rozloučení se zesnulým zpěvákem. Gott sem často jezdil, obci dal peníze na nové dětské hřiště a rád se s lidmi potkával a bavil, informovala o tom starostka Alena Manková. V sobotu se lidé z Újezdu i okolí sejdou u Gottovy lípy, kde je nyní pietní místo s květinami a svíčkami. Pustí si vybrané zpěvákovy písně a zavzpomínají na něj nad fotkami, které si s ním během let pořídili.

Lípu u kostela místní vysadili před několika lety, aby Gotta symbolicky podpořili, když u něj poprvé propukla rakovina. „V den jeho pohřbu, v sobotu v 10:50 hodin se sejdeme na návsi u lípy, zavzpomínáme a poslechneme si jeho písně,“ řekla starostka. „Vybrali jsme devět písní, o kterých si myslíme, že by mohly mít vztah k naší obci, třeba Léta prázdnin,“ uvedla Manková. Vyzvala navíc lidi, aby přinesli kopie fotografií s Gottem, které si s ním pořídili. „Máme připravenou vzpomínkovou knihu, do ní ty fotografie nalepíme,“ dodala Manková.

Na pietním místě u lípy, které zřídila jen pár hodin po oznámení Gottova úmrtí, se scházejí místní i lidé z širokého okolí. Vzpomínají na zpěváka, pokládají k mladé lípě svíčky a květiny. Mnozí se zajímají o hřbitov, kde má Gottova rodina hrob. Jsou v něm pohřbeni například jeho rodiče. Manková odmítla spekulovat o tom, zda bude na hřbitůvku u lesa pohřben i Gott.

Ani představitelé Plzně nespekulují o místu, kde bude Gott pohřben. Jelikož se ale v roce 2009 stal čestným občanem Plzně, ze strany města odešla minulý týden jeho rodině informace o tom, že mu náleží právo na zřízení čestného hrobu. „Budeme plně respektovat přání rodiny v tom, zda se rozhodne tuto možnost využít,“ uvedla mluvčí magistrátu Eva Barborková. Plzeň spravuje 45 čestných hrobů význačných osobností spojených s městem. Mají ho například loutkáři Josef Skupa, Jiří Trnka, Karel Novák a Augustin Nosek, malíř Augustin Němejc, spisovatel Karel Klostermann, purkmistr Václav Peták, výtvarník Ladislav Sutnar či první porevoluční primátor Stanislav Loukota.

ČTK