Rozkol v ČSSD! Důvodem je fúze tří krajských nemocnic

Ilustrační foto: Klatovská nemocnice

Velká nejistota doprovází záměr Plzeňského kraje sloučit tři krajské nemocnice v jednu organizaci. Bod prošel jen těsně Radou, a nyní se ukazuje, že ve věci není jednotná ani samotná ČSSD, pod kterou resort zdravotnictví spadá.

„Celý projekt fúze se připravuje společně s renomovanou poradenskou společností,“ uvedla radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD) s tím, že jej ještě musí schválit zastupitelstvo. Třaskavý materiál mají zastupitelé dostat na stůl v pondělí 9. září.

Podle informací serveru Plzeň.cz je právě v sociální demokracii kvůli fúzi nemocnic pořádně dusno. Svědčí o tom už to, že Radou bod prošel pouze o jeden hlas, přičemž ho nepodpořila ani část ČSSD, a to i přesto, že se jedná o její návrh.

Sešlo se vedení ČSSD

Situací se už dokonce zabývalo i krajské předsednictvo ČSSD. „Proběhla o tom diskuse a došlo i k odprezentování záměru. Mohu k tomu říct, že ne každý je z toho úplně nadšený,“ řekl redakci jeden z členů sociální demokracie.

Na možná rizika upozorňuje i náměstek hejtmana za ČSSD Ivo Grüner, který se v Radě zdržel hlasování. Jakákoliv změna podle něj může vést k lepšímu, ale i k horšímu. Zároveň dodává, že by Plzeňský kraj měl postupovat konsensuálně.

„Pokud v zastupitelstvu nebude výrazná většina pro fúzi nemocnic, tak si myslím, že bychom před koncem volebního období neměli dělat tak zásadní kroky. Příští zastupitelstvo může mít na věc zcela opačný názor. Pokud ale bude devadesát procent zastupitelů pro, nemám s tím problém,“ uvedl Grüner.

Zdrženlivý je i bývalý náměstek hejtmana pro zdravotnictví a krajský zastupitel za ČSSD Václav Šimánek, který je dnes ředitelem státní Fakultní nemocnice v Plzni. „Mnoho věcí zůstalo nezodpovězených. Čekám na pondělní krajské zastupitelstvo, na kterém k tomuto bodu očekávám velkou diskusi,“ sdělil Šimánek.

Cílem jsou úspory

Naopak fúzi z ČSSD jednoznačně podporují hejtman Josef Bernard nebo radní pro zdravotnictví Milena Stárková. „Spojení nemocnic umožní optimalizovat výnosy ze zdravotního pojištění a uspořit nezdravotnické náklady,“ uvedla Stárková.

Podle Stárkové by kraj mohl ušetřit 32 milionů korun ročně. Kritici ale namítají, že se jedná jen o čísla na papíře. Skutečnost však podle nich může být zcela odlišná.

Cílem záměru je sloučit krajské nemocnice v Domažlicích, Stodu a v Klatovech v jednu společnost. Ta by nesla název Nemocnice Plzeňského kraje a získala by IČO Klatovské nemocnice, která je ze tří zdravotnických zařízení největší.