Rozběháme Česko v Třemošné pro Anetu a Renatu

Specifický charitativní běh se koná v sobotu 4. listopadu   od 16 hodin v Třemošné na severním Plzeňsku. Pohodová trasa vede třemošenskými lesy a je dlouhá 6 km. Vybíhá se  v 16 hodin od TJ Sokol Třemošná, ale už od 15 minut dříve proběhne rozcvička pod vedením Johnyho Alaskana z týmu Rozběháme Česko. Patronkou tohoto prvního charitativního proběhnutí Třemošnou je paní Aneta Jirásková, pacientka s velmi vážnou diagnózou, která se rozhodla bojovat nejen se svou nemocí.

„Loni v listopadu mi ve čtvrtém měsíci těhotenství lékaři diagnostikovali rakovinu prsu v pokročilém stádiu. Miminka jsem se nehodlala vzdát a hned jsem podstoupila léčbu chemoterapií. Přišla jsem o dlouhé vlasy, později v

ilustrační foto

těhotenství i o celé prso, ale porodila jsem krásnou zdravou holčičku. Po porodu mi lékaři sdělili, že mám na játrech mnohočetné metastázy a že už se nemohu vyléčit. Cílem další léčby se tak stalo prodloužení života a zlepšení jeho kvality. Nyní docházím každé tři týdny na biologickou léčbu. Ačkoliv má lékařka žádala VZP o úhradu léku, který mi prokazatelně může můj život prodloužit až o 16 měsíců, pojišťovna jej odmítla hradit, a tak si lék s pomocí nadací a sponzorů hradím sama. Nejedná se o žádné drobné, ale desítky tisíc korun za jednu dávku daného léku. Paradoxně ani tak nebojuji s rakovinou, ale se špatně nastaveným systémem zdravotnictví, který mne dovedl až ke správní žalobě proti zdravotní pojišťovně,“ uvádí svůj příběh statečná Aneta, která si nedá ujít ani zítřejší běh.

Obdobně je na tom paní Renata. I pro ni je sobotní běh Třemošnou, a to ve spolupráci s Kontem Bariéry. Nemoc ji zastihla uprostřed velkého pracovního vytížení. Jednou ráno se probudila a necítila nohy. Byl to MENINGOKOK.

„V 28 letech mi vzal   skoro rok života, který jsem strávila po nemocnicích. Nejprve ani lékaři nedovedli říct, zda to vše přežiji.  Při životě mne držely přístroje, zastupovaly orgány, které nefungovaly. Po probuzení jsem nehnula prstem, myslela jsem si, že jsem po autonehodě, že nemám nohy jsem zatím vůbec netušila. Bylo to pro mne nepochopitelné,  myslela jsem si, že vše končí… Lékaři u mne byli ve dne v noci, sestřičky se staraly a snažily se ve všem mi vyjít vstříc. Strašně moc bych si přála jednou zase chodit na procházky, ale k tomu bych potřebovala speciální protézy na které sama finančně nedosáhnu. Ale ještě předtím bych si ráda obstarala vozík, který je pro mne také moc důležitý, protože vydržet celý den na protézách není jednoduché, tak zatím mám jen vypůjčený,“ doplňuje svůj příběh paní Renata.

Akce je zajímavá tím, že nemocná pacientka pomáhá jiné nemocné pacientce prostřednictvím patronace na charitativním běhu, aniž by obě měly aktuálně sílu samy si nazout běžeckou obuv.

„Každá z žen má jiný, přesto velmi těžký a nelehký osud. Přesto je lidsky silný příběh, jak se i v tomto období dokáže člověk zvednout hlavu, postavit se, bojovat a dokonce pomáhat.   Běh je zaštítěný společností Konto Bariéry a organizuje spolek běžeckých nadšenců Rozběháme Česko,“ dodala Zdenka Kamišová z týmu Rozběháme Česko.