Roman Zarzycký: Kauza Čapí hnízdo měla za cíl poškodit hnutí ANO a jejího předsedu

Andrej Babiš s Romanem Zarzyckým při návštěvě Plzně. Foto: Richard Beneš

Trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) i ostatních obviněných v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo zastavilo v pátek Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ). Podle informací šéfa MSZ Martina Erazíma společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. A právě pro ně byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala. Policie Babiše obvinila v říjnu 2017 z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, letos v dubnu ho policisté navrhli obžalovat.

Premiér Babiš vinu dlouhodobě odmítal. Stíhání kromě něj čelila i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Mayerová a Josef Nenadál.

Rozhodnutí městského státního zastupitelství v kauze Andreje Babiše uvítal i krajský předseda hnutí ANO v Plzeňském kraji Roman Zarzycký, který je prvním náměstkem primátora Plzně. „Žijeme v právním státě, rozhodnutí nezávislých státních zástupců je nutné respektovat. Mám z něj upřímnou radost. Dlouhodobě se domnívám, že se jednalo o účelovou kauzu s cílem poškodit hnutí ANO a jejího předsedu. Opakovaně jsem vyjadřoval nejen já, ale i členská základna podporu předsedovi hnutí. Celá tato pseudokauza byla opakovaně prošetřena všemi institucemi v průběhu posledních let. Jsem od počátku přesvědčen, ze byla účelově zneužívána v předvolebních soubojích,“ uvedl Roman Zarzycký.