Rok renesanční šlechty na hradech a zámcích

foto: plzen.cz

Národní památkový ústav pokračuje v projektu Po stopách šlechtických rodů. Po úspěšném Lucemburském roku a oslavách výroční narození Karla IV. letos přichází Rok renesanční šlechty. Na začátku sezóny byl vydán i tištěný kalendář „renesančních“ akcí, který bude zdarma k dispozici na památkových objektech NPÚ. 

„Na vybraných památkových objektech po celé České republice budou probíhat výstavy a doprovodné programy zaměřené na renesanci. Projekt byl zahájen výstavou na Pražském hradě Mars a Venuše, na níž se návštěvníkům představují umělecká díla z časů císaře Rudolfa II.,“ vysvětluje ředitel Pavelec.

Například v Plzeňském kraji hrad Švihov zdůrazní renesanční téma v rámci pravidelných prohlídek. „Návštěvníci se během prohlídky dozvědí více o architektuře a umění rané renesance za Švihovských,“ přibližuje správce objektu Lukáš Bojčuk a dodává: „Výklad průvodců se zaměří na osobnosti Půty Švihovského a jeho syna Jindřicha, kteří v období pozdní gotiky jako jedni z prvních importovali do hradní architektury prvky renesance.“

Během státních svátků, 5. a 6. července, prohlídky ožijí renesančním tancem v podání Skupiny historického tance Danza Alegre.

Veškeré informace o akcích spojených s Rokem renesanční šlechty naleznou návštěvníci na webových stránkách Národního památkového ústavu.  Čtenáři se dočkají vydání menší publikace o renesančních objektech a na podzim vyjde velká reprezentativní publikace Renesanční hrady a zámky ve správě NPÚ.