Rodičovská dovolená v režii otců? Zkušenost, která stojí za to

Matka v práci a otec doma s dítětem. Zní vám to jako chyba? Kdepak, na tuto frázi bychom si měli začít zvykat. Rodičovská dovolená totiž přestává být výsadou žen. S dětmi na mateřské zůstává doma stále více mužů. V zahraničí se jedná o trend, kterému například propadl i princ William. Po narození prvorozeného syna využil své občanské právo na dvoutýdenní placenou otcovskou dovolenou. V Německu umožňují zákony novopečeným otcům ještě víc: nejen, že se mohou o rodičovskou dovolenou podělit s matkou, oba partneři ji mohou i čerpat naráz. Zvýšený zájem o rodičovskou dovolenou začínají vykazovat i Češi. Pomocnou ruku jim podávají nejrůznější projekty.

„I když podíl tatínků mezi rodiči na rodičovské dovolené dlouhodobě stoupá, jsou stále spíše raritou. V roce 2013 čerpalo rodičovský příspěvek 5200 mužů, což je 1,8 procenta z celkového počtu příjemců,“ potvrdila současný trend ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Otcové to nemají jednoduché ani v době, kdy se po rodičovské začínají rozhlížet po novém zaměstnání. Své o tom ví i jeden z tatínků Vojtěch Dušák. „Na několika pohovorech jsem si připadal jako exot, kterého si pozvali, aby se podívali, jak takový tatínek na rodičovské vlastně vypadá,“ přiznal.

Návrhy na legislativní změny v posledních letech obsahovaly různá opatření – od týdenní státem placené otcovské dovolené, přes zaměstnavatelem placený den volna po narození potomka, až k povinnému střídání obou rodičů během rodičovské dovolené.

V současnosti mají otcové možnost čerpat rodičovskou dovolenou namísto matky. K volbě rodičovské vedou muže různé důvody. Někdy je to kvůli financím, když má partnerka lépe placenou práci. Jindy zase muži hledají životní změnu a pauza v profesní kariéře jim přijde vhod. Jiní otcové mají již před narozením potomka práci s volným režimem (nejčastěji pracují z domova) a přechod na rodičovskou a následně zpět do práce je pro ně snazší.

Podle průzkumu organizace Liga otevřených mužů však tátové často narážejí u svých zaměstnavatelů. „83 % zaměstnavatelů uvedlo, že podpora aktivního otcovství nepatří do personální strategie jejich společnosti. 77 % dotázaných dokonce jasně preferuje, aby se o dítě starala matka. To je alarmující,“ uvedla Linda Pospíšilová el Karibová, manažerka projektu Tátové vítáníi. Přitom upozorňuje, že umožnit mužům jít na rodičovskou je pro firmu výhodné. „Prorodinná politika zvyšuje loajalitu, spokojenost a angažovanost zaměstnanců. V neposlední řadě buduje společnosti dobrou image. To vše se odráží na celkovém zisku,“ doplnila.

Na pomoc aktivním otcům vznikají projekty podporované Evropským sociálním fondem prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Kupříkladu projekty Tátové vítáni a Táta na plný úvazek mají za cíl vyjednat u zaměstnavatelů příhodnější podmínky a poskytnout mužům cenné rady při péči o dítě. Zkrátka, umožnit jim být dobrým tátou i potřebným zaměstnancem. Více informací k návratu do zaměstnání po rodičovské dovolené najdete také na www.vetsisance.cz.