Řidiči se radují, ve Stodě už mohou jezdit přes novou okružní křižovatku

Dopravní situace ve Stodu se konečně zlepší. Foto: MÚ Stod

Motoristé se konečně dočkali! Řidičům směřujícím po hlavním tahu z Německa přes Domažlice na Plzeň se v pondělí otevřel díky nové okružní křižovatce průtah městem Stod na jižním Plzeňsku. Výrazně se tak zkracuje doba jízdy, nemusí se jezdit po objížďce na Chotěšov. Po silnici I/26 projede v průměru za 24 hodin 12 tisíc vozidel, z toho 2500 nákladních. Jedná se o třetí nejfrekventovanější hlavní tah z Plzně. Nejvíce zatížená je silnice I/27 vedoucí na Klatovy a hned po ní následuje I/20 na Nepomuk a dál na České Budějovice.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo letos v květnu opravovat ve Stodě 330 metrů mezinárodní silnice I/26 od mostu přes Radbuzu po nebezpečnou křižovatku na Stříbro, kterou přestavělo na kruhový objezd. Stavba za 35 milionů korun trvala podle slov oblastního ředitele ŘSD Zdeňka Kuťáka rekordně krátkou dobu. „Zhotoviteli se podařilo o pět dní zkrátit už tak velmi napjatou lhůtu pro zprovoznění silnice,“ řekl Kuťák. Objízdnou trasu opraví ŘSD na jaře 2019, termín má do 31. července.

„Po zprovoznění průtahu městem se začne pracovat na likvidaci opatření na objízdné trase směr Mantov. Tyto práce jsou přislíbeny na úterý a středu. V těchto dnech bude stále doprava na objízdné trase omezena, protože na demontáž city bloků oddělujících pěší provoz od silničního bude zapotřebí místo pro mechanizaci. Po odstranění city bloků v obci Mantov dojde k demontáži značení objízdné trasy,“ popsal aktuální situaci na silnici starosta Stodu Jiří Vlk.

Vozidla směřující z Plzně do Domažlic jezdila od poloviny letošního května po jednom pruhu staveniště. Automobily do 12 tun jedoucí od hraničního přechodu Folmava na Plzeň musely uhnout před mostem na Mantov a na silnici I/26 se vrátily v sousedním Chotěšově. Pětikilometrová objízdná trasa byla místy jen jednosměrná kvůli chybějícím chodníkům. Vozidla z Domažlicka s hmotností nad 12 tun jezdila po jednom jízdním pruhu opravované silnice, kde dopravu řídil semafor.