Řidičáky si v Plzeňském kraji nevyměnilo ještě přes 44 tisíc lidí

foto: Ministerstvo dopravy

V Plzeňském kraji je víc než 44 tisíc lidí, kteří si ještě nenechali vyměnit řidičský průkaz a přitom jeho platnost letos skončí. Jde o průkazy vydané v průběhu roku 2007 s platností na 10 let – tento rok byl totiž z hlediska počtu vydaných řidičáků nejvytíženější v historii. Informuje o tom ministerstvo dopravy na svém webu.

V roce 2007 bylo v České republice vydáno celkem 1 146 518 řidičských průkazů, více než 380 tisíc lidí si již průkaz vyměnilo, z toho za poslední měsíc tak učinilo téměř 45 tisíc řidičů. Z hlediska věku je skupinou, které se výměna týká nejvíce, skupina řidičů ve věku nad 61 let. V této věkové skupině zbývá v Plzeňském kraji k výměně přes 15 tisíc průkazů. Z hlediska měsíců patří mezi nejvytíženější březen, říjen a listopad, v těchto měsících bylo v roce 2007 vydáno nejvíce řidičáků z celého roku.

„Řidiči by neměli s návštěvou úřadu vyčkávat, aby se vyhnuli zbytečným frontám. O nový řidičský průkaz lze požádat již 3 měsíce před skončením platnosti a je zcela zdarma, lhůta pro vydání je 20 dnů. V případě expresního vydání do pěti dnů si řidiči připlatí 500 korun,“ informuje ministerstvo dopravy na svém webu.

K vydání nového řidičského průkazu stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad obce s rozšířenou působností (podle místa trvalého bydliště řidiče) a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák. Pokud řidiči o výměnu nepožádají včas, hrozí již za řízení s propadlým řidičákem pokuta, která je na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun.