Revírník na Domažlicku našel pěchotní minu, pyrotechnici munici odpálili na louce

ilustrační foto

Nález nevybuchlé munice oznámil na policejní linku 158 revírník při pochůzce lesem Filipovou Horou a Maxovem na Domažlicku. Muž uvedl, že munici našel pod vývratem jednoho stromu. Na místo okamžitě vyjeli policisté z Folmavy, zajistili okolí, zamezili přístup nepovolaným osobám a až do příjezdu pyrotechnika střežili místo nálezu munice.

„Příslušník Pyrotechnické služby Policie České republiky po příjezdu a po prohlídce předmětu sdělil, že se jedná o pěchotní minu americké armády z druhé světové války. Vzhledem k stavu nalezené munice pyrotechnik rozhodl, že kvůli bezpečnosti by bylo vhodné minu zneškodnit na místě,“ popsala událost mluvčí policie Dagmar Brožová.

Policisté proto vyhledali v nejbližším okolí vhodnou lokalitu ke zneškodnění munice. Vybrali louku mezi Maxovem a Stříbrnými domky. „Policisté provedli obhlídku místa, zda se tam nenacházejí žádné osoby a na několik minut zastavili provoz na pozemní komunikaci mezi obcemi Spálenec a Maxov. Po odstřelu miny byl provoz opět obnoven,“ uvedla mluvčí Brožová.

V souvislosti s tímto případem policie upozorňujeme občany, aby s žádným předmětem připomínajícím munici nemanipulovali. Nebezpečí nalezené munice tkví zejména v tom, že není zřejmé, v jakém stavu se nachází iniciační mechanismy. Některé mohou být vlivem času naprosto nefunkční, jiné se stanou časem maximálně citlivými na vnější podněty.

protitanková mina bez rozněcovače / foto: Policie ČR

„Pokud kdekoliv naleznete předměty, například při výkopových pracích či úklidu, u kterých budete mít podezření, že by se mohlo jednat o munici či její součást, veškerou činnost přerušte a přivolejte Policii České republiky. Policisté pyrotechnické služby si převezmou předmět k likvidaci. Porušením uvedených zásad může dojít k ohrožení života nebo zdraví osob,“ doplnila policejní mluvčí.