Retro májový průvod začne v deset

Klasický alegorický prvomájový průvod chystají už po desáté v Borovanech nedaleko Boru u Tachova.  Už v devět hodin dopoledne se začnou scházet účastníci průvodu na seřadišti nedaleko návsi, aby dali průchod své fantazii a doneseným dobovým šatům a doplňkům. Vyrábět začnou také transparenty, které dokreslí tehdejší atmosféru před 25 lety.

„Zdobit se začnou také různé povozy, zejména traktory s valníky, mopedy, embéčka a podobné dnes již historické stroje,“ prozradil častý účastník a fotograf   Ing. Josef Hrábek.

Ani se nechce věřit, že na tento prvomájový průvod přijíždějí lidé z okolních obcí, aby se připojili k této retro oslavě 1. května a všichni společně se dobře bavili. Přitom je nikdo nenutí a jako recese tento nápad vznikl velmi spontánně mezi několika přáteli. Každoroční oslavy v Borovanech si nenechávají ujít ani členové Klubu přátel historie Boru a s nimi dalších pět stovek lidí, kteří se sami baví, vymýšlejí nové a nové prvky do průvodu.

„Já s kamarády půjdeme v uniformách myslivců,“ dodal Kamil Hlaváč, který je jedním z 60 obyvatel Borovan  a  oslav 1. máje se účastní už po šesté.

Už teď se vesnice hemží přípravami na dnešní průvod. Chystají se zdravotní sestry, pionýři, příslušníci SNB, ale i prodavačky  Lidového spotřebního družstva Jednota, které se posadí na vyzdobený valník třeba hned vedle šiček z národního podniku TOSTA. Pozadu nezůstaly ani různé spolky nebo sportovci. Až v 10 hodin vyrazí průvod vesnicí, stejně jako vloni a předloni budou jeho účastníci s pestrobarevnými mávátky provolávat budovatelská hesla a přihlížející je budou zase nadšeně zdravit a mávat.  To vše za doprovodu nezbytných budovatelských písní.

Jan Malý

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here