Rekonstrukcí je příliš, vznikají dopravní komplikace. Musíme lépe koordinovat, říká náměstek

ilustrační

Plzeňská radnice by chtěla zamezit, aby v západočeské metropoli vznikaly dopravní komplikace jen kvůli tomu, že se jednotliví investoři nedokázali dohodnout na termínech svých rekonstrukcí. Pomoci má tzv. SUPERDIO. Dopravní a inženýrské opatření už nechala radnice zadat v minulých letech, jenže nebylo až tak dokonalé. To současné by mělo zahrnovat více investorů, včetně těch soukromých, a například také společenské či kulturní akce.

Podle náměstka pro dopravu a životní prostředí Michala Vozobule čeká Plzeň v rámci nejrůznějších uzavírek těžký rok. „Investic je takové množství, že bude koordinace hodně složitá. Kromě asi pěti linek se omezení dotknou všech spojů hromadné dopravy,“ potvrdil Vozobule.

Michal Vozobule je náměstkem primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Aktuálně je to tak, že všichni městští investoři posílají z jejich pohledu klíčové akce, které tento rok budou dělat.  Jenže vznikají zádrhele. Město tak prý například zaskočila uzavírka Zábělské, kde pracuje Vodárna. „Chtěli úplnou uzavírku, přesvědčili jsme je, aby alespoň pustili MHD,“ dodal Vozobule. Jako vzorový příklad náměstek uvedl i další rekonstrukce. „Ukázalo se, že nám může dělat problém, že Ředitelství silnic a dálnic bude rekonstruovat Tyršovu ulici, a my budeme opravovat Roosveltův most. Budeme se tedy snažit to nějak koordinovat,“ uvedl. Stejně tak se podle jeho slov nemohla rekonstruovat Lobezská, jak bylo v plánu. „Ukázalo se, že se pracuje na Slovanské. Když bychom začali rekonstruovat ještě Lobezskou, tak bychom veškerou dopravu na Slovany přenesli jen na Koterovskou a ta by to nemohla unést,“ vysvětlil Michal Vozobule.

Nově by se do tzv. Superdia měly zahrnout také společenské a kulturní akce, aby bylo jasné, jak moc rekonstrukce zasáhne do velkého pohybu lidí ve městě. Město by také chtělo více zapojit dopravní podniky. „Síťaři a soukromí investoři často přichází s uzavírkami v nevhodných dobách. Může se stát, že třeba investorům nevyjdeme vstříc s uzavírkou, protože bude situace kritická. To se v minulosti nedělo,“ dodal Vozobule.