Rekonstrukce historického statku U Matoušů v Plzni by měla začít v červnu

Statek U Matoušů

V červnu by měla začít první etapa rekonstrukce unikátního historického statku U Matoušů v Plzni Bolevci, který je spolu s okolními domy a návsí od 80. let minulého století sevřen jedním z největších plzeňských sídlišť. V současné době se zpracovává projektová dokumentace na kompletní revitalizaci této významné památky, celkové náklady se podle odhadů pohybují mezi 15 až 20 miliony korun, řekl správce památky Martin Maule.

„Projektové dokumentace se dělá na celou revitalizaci selského dvora, tedy jak vlastních budov, tak dotažení inženýrských sítí,“ uvedl.

První etapa počítá s přípojkami vody, kanalizace, plynu, telekomunikačních sítí. Zahrnuje i rekonstrukci dobově nejmladší jižní stodoly, tedy jejího krovu a střešní krytiny, součástí by měla být i oprava plotu směrem do uliční části, tedy do části napojující se na boleveckou náves. „Revitalizace by měla být rozdělena do několika částí, první má skončit ještě letos. Další budou závislé na rozhodnutí ministerstva kultury, zda nadále bude trvat to, že statek je prioritou,“ uvedl Maule.

Podle ředitele Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petra Pavelce, pod něhož spadají i státní památky v Plzeňském kraji, letos půjdou na opravu statku zhruba čtyři miliony korun. Počítá se s tím, že po celkové opravě by měli v části areálu najít své zázemí i samotní památkáři.

Statek má podle odborníků i místní samosprávy šanci stát se centrem kultury na sídlišti, jež obklopilo původní historickou obec Bolevec. Statek je součástí historického jádra bývalé vsi, která byla pro své urbanistické a památkové kvality prohlášena v roce 1995 za vesnickou památkovou zónu.

Do budoucna by měla být v nejstarší obytné části statku instalace o životě na venkovské předměstské usedlosti na přelomu 19. a 20. století. Areál mají ale naplnit i další aktivity, komplex by tak neměl být „mrtvým“ muzeem. Podle Mauleho by se letos památka měla lidem otevřít zhruba pětkrát, plánovaná rekonstrukce ale toto může omezit. Nejbližší akce bude spojena s velikonočními svátky.

Historicky nejcennější částí statku U Matoušů je původní klasicistní obytná budova. První doložené zápisy o statku jsou z roku 1730. Cenná jsou i přilehlá hospodářská stavení, jako je například sýpka z doby kolem roku 1800. Poslední obyvatel statku zde žil až do začátku 21. století.