Rejstřík trestů EU pomůže bojovat proti terorismu

Europoslanec Tomáš Zdechovský. Foto: Richard Beneš

Rozšířený Evropský informační systém rejstříků trestů (ECRIS) by se měl stát novým a účinným nástrojem v boji proti terorismu. Umožňuje policii a soudům dohledat trestní záznamy ze všech členských států EU. Nyní v něm budou moci nalézt informace nejen o trestaných unijních občanech, ale i o osobách z třetích zemí, které v EU spáchaly zločin.

„Unijní rejstřík trestů pomáhá policii ve vyšetřování už sedm let. Každý měsíc si v něm policie, státní zástupci nebo soudci vymění v průměru 165 000 zpráv. Ve chvíli, kdy se elektronické záznamy v jednotném rejstříku trestů rozšíří na občany třetích zemí, budou mít policejní složky úplný obrázek o všech recidivistech, ať už spáchali zločin kdekoliv v EU a jsou jakékoliv národnosti. Rozšířený rejstřík tak pomůže při sledování osob podezřelých z terorismu, které byly v minulosti již trestány za jinou nezákonnou činnost,“ informoval náš server europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), člen Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci.

ECRIS funguje na základě povinného zápisu jména, adresy, fotografie a otisku prstů odsouzených. Během vyšetřování nebo soudního procesu pověřené autority díky němu namísto rozesílání 27 žádostí o ověření kriminální minulosti mohou podat pouze jednu elektronickou žádost o trestních záznamech stíhaného v celé EU.

Výměna všech dostupných informací o zločinu je zásadní pro jeho prevenci. ECRIS navíc bude propojen s ostatními informačními systémy EU, které ukládají například informace o cestujících do a z EU nebo o lidech, po kterých policie pátrá. Člověk, který přicestoval do EU, spáchal v některém z jejích států zločin a následně se před spravedlností schoval v jiné zemi EU, jako tomu bylo v řadě případů teroristických útoků minulých let, by měl být mnohem snáze a rychleji dopaden.