Referenda ve Starém Plzenci, Losiné a Trnové: všude přišlo dost lidí

architektonická studie supermarketu ve Starém Plzenci

V Plzeňském kraji se při letošních krajských volbách na třech místech konalo místní referendum. Lidé ve Starém Plzenci rozhodovali, zda má v centru města soukromý investor postavit velký supermarket s parkovištěm. V sousední Losiné šlo o stavbu nové betonárky a v Trnové naopak o zbourání chátrající budovy. O referenda byl větší zájem než o volby, takže ve všech případech přišlo potřebných více než 35 procent voličů.

Ve Starém Plzenci se supermarket stavět nebude. Lidé rozhodli, že má vedení města učinit veškeré kroky k zabránění výstavby obchodního zařízení. Nic už tak dlouho obyvatele pětitisícového města nerozdělovalo jako teď. Bývalý majitel nákupního střediska Radyně, tak zvaného „žluťáku“ – kde už není ani potravinářská prodejna, ale jen bowling – objekt prodal společnost provozující řetězec Penny market. A ten, logicky, chce na místě postavit supermarket. Ne všem se záměr líbil. Několikrát o projektu jednalo zastupitelstvo, příznivci přicházeli s argumenty, že obří obchod město potřebuje a současný návrh koresponduje s územním plánem. Odpůrcům vadilo nové parkoviště u supermarketu, zvýšený dopravní ruch před školou i to, že by svítící neony hyzdily při adventu vánoční stromeček před radnicí. Referendum rozhodlo, že se stavět nebude a že „žluťák“ bude centrum města hyzdil dál. Zda je ale nakonec lidové hlasování platné, zřejmě rozhodne až soud. Při provádění referenda prý došlo k významnému porušení zákona.

V Losiné v okrese Plzeň-město v referendu rozhodli, že má zastupitelstvo všemi zákonnými prostředky zabránit výstavbě betonárky. Referendum o stavbě betonárky se uskutečnilo už podruhé. Před šesti lety se obyvatelé vyjádřili proti záměru. Vadil jim zejména prach a hluk, který by provoz do obce přinesl. Situace v obci se ale od té doby změnila. Podle nového územního plánu se počítá s budováním obchvatu a investor betonárky nabídl – v případě kladného výsledku – pomoc s investicí bezpečného kruhového objezdu při napojení na současnou silnici I/20. Navíc se díky nové výstavbě výrazně zvýšil počet obyvatel Losiné, a tobylo zákonným důvodem uspořádat referendum znovu. Ani napodruhé místní názor nezměnili.

Lidé v Trnové na severním Plzeňsku v místním referendu rozhodli, že má obec nechat zbourat chátrající vilu, kterou koupila od místního podnikatele v červenci 1996 za více než 29 milionů korun, a dnes vlastně jen zabírá místo. Dům postupně vystřídal několik nájemců, poslední ji opustil před osmi lety. Budova je ve špatném stavu zvenku i uvnitř a její rekonstrukce by vyšla na miliony korun. Demolice stavby bude stát zhruba dva miliony korun a obec počítá, že by se jí cena bohatě vrátila z prodeje stavebních pozemků. Cena stavební parcely se v obci pohybuje minimálně kolem 750 Kč/m2. A pozemky u objektu mají velikost 5600 m2.