Je to adrenalin, přiznal muž, který zachraňoval Skvrňany před výbuchem

Byl jedním z nejdůležitějších lidí, kteří ochránili Skvrňany před nejhorším. Michal Dlouhý, ředitel pyrotechnické služby České republiky, spolu se svým týmem deaktivoval leteckou pumu nalezenou na atletickém stadionu.

Policisté na místě nálezu bomby. Foto: Marie Osvaldová

Jak v praxi vypadala celá středeční akce?
Poté, co nám byl oznámen nález munice, v tomto případě šlo o podezření na leteckou pumu, dostavili se naši kolegové na místo. Leteckou pumu identifikovali. Jednalo se o americkou leteckou pumu ve váze 500 liber, tříštivou. Tato puma pochází z jednoho ze 17 náletů, které byly cíleny na Plzeň v letech 1944 a 1945. Byla osazena dvěma zapalovači a nejnebezpečnější bylo právě odstranění těchto zapalovačů. Proto byla nařízena evakuace v prostoru kilometru.

Co by se stalo, kdyby puma vybouchla?
Při výbuchu takové munice dochází k tepelnému účinku, tlakové vlně, rozletu střepin a seismické vlně.

Jak dlouho jste pumu deaktivovali?
Vlastní deaktivace nebyla časově až tak náročná. Předpokladem zahájení bylo vyklizení ohroženého prostoru. Pak už to byla necelá půl hodina.

Kolikrát jste se s podobnou municí setkal?
Náš útvar ročně řeší více než 100 nálezů leteckých pum, různých ráží, různé výroby. Každý druh je něčím specifický. Ať už konstrukcí nebo použitými zapalovači.

foto: Policie ČR

Je bezpečnější munici zlikvidovat na místě?
Vyjmutím zapalovačů je puma zneškodněna. Poté zbyde tělo, které je naplněno trhavinou. Ta už nemá být čím iniciována. Pak už je tedy bezpečná na převoz.

Co s ní bude dál?
Bude použita pro výukové a vzdělávací účely. Bude umístěna na naší trhací jámě v Ralsku.

Hrozilo reálné riziko výbuchu?
Manipulace je ta nejvíce nebezpečná část. Přestože byly pumy vyrobeny před více než 70 lety, jsou pořád nebezpečné. Zapalovače mohou být odjištěné. Jeden z nich dokonce i byl. Proto jsme k nim přistupovali s maximální možnou obezřetností.

Kolik pyrotechniků se na zneškodnění podílelo?
Byli jsme na místě čtyři.

Stoupá vám ještě adrenalin, když jste v akci?
Samozřejmě cítím zodpovědnost za své kolegy. Naprosto jim důvěřuji, vědí, s čím mají čest. Ale určitý adrenalin to je.