Recyklací hrou školáci Plzeňska rozebírali počítače a své znalosti testovali při vědomostním kvízu

ilustrační

Oblíbený výjezdní program Recyklace hrou zavítal celkem do dvanácti škol v Plzeňském kraji. Byl zaměřen na pochopení základního principu recyklace prostřednictvím hry a zábavy. Žáci společně s lektory hledali odpovědi na praktické otázky. Například, co uvnitř ukrývá počítač či pračka, kam s nimi, když doslouží, nebo co získáme recyklací jednoho mobilu a jak díky tomu předejdeme dalšímu znečišťování životního prostředí. Organizátorem je společnost Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Finančně je podporován Ministerstvem životního prostředí.

Žáci ze Základní školy a Mateřské školy Holoubkov na Rokycansku si užili program Recyklace hrou

Program Recyklace hrou má podobu 45minutového workshopu, který je přizpůsobený věku účastníků. Je vhodný po základní školy a odpovídající ročníky víceletých středních škol. S pomocí lektorů děti pochopí, že bez recyklace se neobejdeme a že díky ní dokážeme vysloužilému elektro zařízení, použitým bateriím či jinému odpadu dát další šanci na využití. Lektoři za nimi přijedou přímo do školy.

Populární byl mezi dětmi vědomostní kvíz, kdy odpovídaly na otázky napsané na kartičkách. Věděli jste například, že recyklací jedné tiskárny se ušetří 36 kg nebezpečného odpadu, a že uvedené množství nebezpečného odpadu vyprodukuje devět domácností za rok.

„Snažíme se především, aby to s námi děti bavilo, a aby si odnesly nové znalosti, zkušenosti a zážitky,“ říká Edita Kleckerová, jedna z lektorek programu z Recyklohraní o.p.s. a dodává: „Při práci ve skupinkách si mohou žáci například rozebrat skutečný počítač nebo model pračky. Tuhle část mají děti nejraději. Rozebrat počítač nebo pračku doma jen tak nemůžou. V Recyklaci hrou je to nejen povoleno, ale přímo vyžadováno!“