Recidivista se u soudu dočkal výrazného snížení trestu za vraždu ženy

Krajský soud Plzeň. Foto: plzen.cz

Už druhého snížení trestu se dočkal Jiří Rigó (26), který byl původně odsouzen k výjimečnému pětadvacetiletému trestu za loňskou zvláště surovou vraždu devětatřicetileté ženy. Plzeňský krajský soud mu původní trest zmírnil na 17 let vězení. Tento verdikt už je pravomocný, práva na odvolání se vzdali jak státní zástupce, tak i obžalovaný. Vrchní soud už letos v lednu snížil trest na základě odvolání na 21 let vězení, ale případem se začal ještě zabývat Nejvyšší soud a na základě dovolání vrátil věc ke krajskému soudu do Plzně.

Vražda se stala 30. června 2017 v Sokolově. Obžalovaný se před soudem přiznal, že nejdříve svoji oběť škrtil, následně jí tlačil kolenem proti krku. Nakonec ji bodnul nožem do levé části hrudníku, aby měl jistotu, že ženu zabil. Rána zasáhla i srdce oběti. Vrah potom z bytu zavražděné ženy odcizil televizor a mobilní telefon. S penězi získanými prodejem těchto věcí chtěl uprchnout do zahraničí.

Nejvyšší soud se nejprve zabýval tím, co lze považovat za zvlášť surovou vraždu, za kterou lze uložit přísnější trest. To je možné v případech, kdy se jednání pachatele svou surovostí, razancí nebo četností útoků vymyká běžným, takzvaným prostým vraždám. Podle soudu se ale jednání pachatele nevymykalo prostým vraždám a nejednalo se o zvláště surový způsob útoku na oběť. Trest pro obžalované se tak pohyboval v sazbě deset až 18 let vězení.

Před svou smrtí žena vyhrožovala Rigovi, že pokud se nerozejde s jinou ženou, nahlásí úřadům, že ji opakovaně znásilnil. Rigó se po svém činu přihlásil policii a ke všemu se přiznal.