Radost z vystoupení Britů z Unie mají podle Pospíšila lidé, kteří nejsou demokraté

foto: top09.cz

Největší radost z rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie mají lidé jako paní Le Penová ve Francii nebo Putin v Rusku. Plzeňského europoslance Jiřího Pospíšila (nestraník za TOP 09) děsí, že jde o lidi, kteří nejsou demokraté. Vyplývá to z jeho reakcí na Facebooku i v médiích. Vyjádřil se tak například pro portál blesk.cz.

„Držím Britům palce, aby se rozhodli správně,“ psal Pospíšil na Facebooku ještě ve čtvrtek, kdy výsledky referenda nebyly známy. „Já osobně si přeji, aby Velká Británie v EU zůstala. V opačném případě by totiž Česká republika přišla o významného eurorealistického spojence, díky kterému se v EU daří zablokovat některé z nesmyslných nápadů eurofederalistů. Vedle toho by odchod Velké Británie mohl způsobit dominový efekt a referenda i v jiných zemích. Unie by geopoliticky oslabila, z čehož by měl největší radost Vladimir Putin. A to pomíjím ekonomické dopady, které by měl brexit na českou a evropskou ekonomiku,“ konstatoval.

Když už bylo rozhodnutí Britů vystoupit ze společenství jasné, varoval Pospíšil, aby Evropská unie nechtěla Brity v jednáních o dalším uspořádání vzájemných vztahů trestat, ale aby naopak souhlasila s co nejširší ekonomickou spoluprací. „České republice reálně hrozí, že ztratí v EU spojence, který s námi často hlasoval proti příliš federalistickým návrhům. I v našem zájmu je nyní minimalizovat ekonomické dopady pro obě strany pravděpodobného brexitového „rozvodu“,“ napsal Pospíšil na Facebooku.

„Myslím si, že narostou křídla poslancům paní Le Penové. Ta tady vystupovala často velmi agresivně,“ reagoval pro blesk.cz Pospíšil. „Víc než Britů bych se bál Francouzů z Národní fronty Marine Le Penové. To je na tom procesu nejsmutnější. Největší radost mají lidé jako paní Le Penová nebo Putin v Rusku – lidé, kteří nejsou demokrati, což mě děsí,“ dodal.

„Obávám se, že EU je dnes výrazně ohrožena. Jsou teď dvě varianty: buď se Evropa z této krize poučí a bude dělat reformy – pak je šance, že může přežít, nebo neudělá nic a bude pokračovat v často nesmyslné integraci. A pak ten dominový efekt bude pokračovat. A je také možné, že je pozdě. Že už ji nelze zachránit,“ řekl europoslanec.