Radiožurnál: Změnit si příjmení mohou i registrovaní partneři, úředníci se musí řídit právem EU

Úřady zatím nepodnikly nic pro to, aby se české zákony uvedly do souladu s těmi evropskými, v souvislosti se změnou příjmení v registrovaném partnerství. Češi, kteří uzavřou registrované partnerství v zemích Evropské unie, mají právo na změnu příjmení podle svého partnera.

Krajský soud v Brně dal zapravdu ženě z jižní Moravy, která chtěla, aby bylo do české matriky zapsáno jméno její partnerky z Německa. Úředníci ji tehdy odmítli s tím, že české zákony nijak neupravují užívání příjmení pro uzavření registrovaného partnerství. V Německu tak vlastně žila pod jiným příjmením než v České republice.

Případ ženy z Brna je poměrně ojedinělý, protože lidé, kteří uzavřou registrované partnerství, si obvykle své příjmení nemění. Pokud ano, dělají to na základě žádosti o změnu příjmení, o což může požádat kdokoli, říká mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián a vysvětluje postup úředníků tamní matriky.

„Je to byrokratická zátěž, to si samozřejmě uvědomujeme. Na jedné jediné matrice v každém kraji uzavřete registrované partnerství a buď na té stejné, nebo i na jiné, podle vašeho trvalého bydliště, požádáte o změnu příjmení a navíc jste ještě ke všemu povinni uhradit správní poplatek tisíc korun. Legislativa je tak momentálně nastavená, matrikářky zákony nepíší,“ vysvětluje Burián. Žena ve zmíněném případu ale chtěla změnit příjmení bez této složité procedury a soud uznal, že je v právu.

I když se tento případ zdá výjimečný, lidem v registrovaném partnerství by pomohlo, kdyby si mohli příjmení změnit stejně jednoduše jako manželé. „V současném systému je to tak, že my si musíme nechat udělat dvakrát nový občanský průkaz – jednou po uzavření registrovaného partnerství a pak podruhé při změně jména partnera,“ říká registrovaný partner David Vaníček.

Pokud by si oba partneři nechali své původní příjmení, vzniká podle Davida Vaníčka jeden zásadní problém. „Na novém občanském průkazu máte pouze uvedeno, že jste v registrovaném partnerství. Ale už se tam nemůže uvést jméno partnera. A potom když by se stala nějaká krizová situace, a potřebovali byste někomu prokázat, že dotyčný je váš partner, tak s sebou musíte nosit potvrzení o registrovaném partnerství a občanský průkaz postrádá smysl.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here