Putování bez hranic srdcem Evropy a Hadí stezkou

Šumava - ilustrační foto

Česko-bavorská  spolupráce zahrnuje celou řadu společných projektů, momentálně těmi aktuálními jsou nyní  zejména turistické stezky. V tomto směru novinkou příští letní sezony na Železnorudsku, která vznikne za finanční podpory německé strany, bude zhruba tři kilometry dlouhá Hadí stezka z Gerlovy Huti na vrchol Pancíře a repliky sklářské a železné huti.

„Naším záměrem je především obnovit původní, historickou stezku. Její součástí budou informační tabule věnované zdejší fauně a floře, ale také fitness prvky, aby se turisté mohli po cestě protáhnout. I když od pádu železné opony uplynulo už 27 let, pro návštěvníky z Německa je naše příhraničí stále zajímavé,“ sděluje starosta Železné Rudy Michal Šnebergr s tím, že Hadí stezka bude dokončena do května příštího roku.

Hadí stezka a hutě vzniknou v rámci česko-německého projektu za více než jeden milion eur s názvem Putování bez hranic srdcem Evropy. Jeho součástí je kromě dalších osmi naučných dvojjazyčných stezek na Šumavě také turistický webový portál, vznik česko-německého infocentra na Modravě, obnova kaple v Novém Městečku i jednotné značení tras pro běžkaře v Bavorském lese.

Projekt odstartoval loni a potrvá  tři roky. Prostředky se podařilo získat z Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014 – 2020. Putování bez hranic srdcem Evropy je iniciativou Mikroregionu Šumava – západ a jeho 13 členských obcí a dále šesti obcí v rámci bavorského svazku ILE Nationalpark Gemeinden, města Grafenau a obce Schönberg.