Prvňáci z v 11. ZŠ v Plzni si zasadili své stromy

foto: ÚMO Plzeň 3

Tři nové slivoně, konkrétně myrobalány třešňové, ozdobily areál 11. ZŠ v Baarově ulici na Borech, které zasadily děti ze tří prvních tříd. Na žádost ředitelství školy je přivezli místostarostové plzeňského centrálního obvodu Radoslav Škarda a David Procházka, kteří dětem se sázením pomohli.

Prvňáčky sázení bavilo, okolo děr na stromky byl neustále chumel dětí. Kluci se předháněli, kdo bude zasypávat kořeny hlínou, holčičky běhaly s plastovými kropáčky pro vodu. Při práci měly spoustu zvídavých otázek, na které jim trpělivě odpovídal místostarosta David Procházka, který přiložil ruku k dílu: „O stromky musíte pečovat, protože jsou vaše. Nesmíte nikomu dovolit, aby je ničil a až budete školu vycházet, uvidíte, jak budou velké“.

Zručnost v práci se zahradním nářadím ve spolupráci s dětmi prokázal i 1. místostarosta obvodu Radoslav Škarda. „Nákup tří stromků je pro obvod malá investice, ale pro děti obrovská radost,“ řekl po úspěšném vysazení stromků.

Vysazené stromy dorůstají do výšky 5 až sedm metrů a vytváří kulovitou či vejčitou korunu. Jejich listy jsou temně vínově červené a na jaře se na stromech objevuje obrovské množství růžových květů. Plodem jsou jedlé, červené peckovice.