Průvodem Vendelín Divadlo J. K. Tyla zahájí další sezónu

Pochod Vendelín tradičně zahajuje divadelní sezónu.

Novou kulturní sezónu v Plzni a Plzeňském kraji už pošesté zahájí průvod Vendelín. V čele se známým hercem Janem Holíkem v roli Vendelína Budila vyrazí ve středu 4. září 16 hodin od Mlýnské strouhy, projde sadovým okruhem centra města kolem Západočeského muzea a Velkého divadla až na náměstí Republiky, kde se odehraje doprovodný program zakončený koncertem Plzeňské filharmonie.

S nápadem zahájit každoročně kulturní sezónu slavnostním průvodem všech místních umělců a kulturních organizací přišel v roce 2014 ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava. „Těším se, že se letos opět setkám v ulicích města Plzně se všemi, co rádi hrají, tančí, zpívají, malují či se jinak podílí na kulturním životě v tomto kraji,“ říká Martin Otava.

Průvod byl pojmenován po významné osobnosti plzeňské kultury Vendelínu Budilovi, který v roce 1902 stál u otevření nového Městského divadla v Plzni a jako jeho ředitel zde působil deset let. Proto účastníci nesou v čele průvodu trojrozměrnou podobiznu Vendelína Budila stylizovanou podle jeho nejslavnější role – Krále Leara, kterou Budil jako herec nastudoval celkem třikrát. Již tradičně se průvodu vedle Divadla J. K. Tyla zúčastní zástupci nejrůznějších plzeňských kulturních organizací, spolků a škol, například Plzeňská filharmonie, Unie výtvarných umělců Plzeň, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Knihovna města Plzně, Divadlo Pluto, Step by step studio a řada dalších.

Na náměstí Republiky, kam průvod dorazí, Jan Holík v roli Vendelína Budila společně s představiteli města Plzně a ředitelem Divadla J. K. Tyla Martinem Otavou symbolicky zahájí novou kulturní sezónu, poté se diváci mohou těšit na pestrý program složený z jednotlivých ukázek hudebních či tanečních čísel, který vyústí koncertem Plzeňské filharmonie. Součástí programu bude i představení knižní novinky někdejšího ředitele DJKT Mojmíra Weimanna. Celým odpolednem bude provádět v roli moderátora herec Divadla Alfa Petr Borovský.