Protidrogový vlak zachraňuje životy i v Plzni

V Plzni na Jižním předměstí zastavil protidrogový vlak. Ten je vybaven protidrogovou prevencí. Interaktivní formou se tady děti seznamují s následky užívání drog a činů, které jsou lidé schopni pod jejich vlivem dělat. Vlak je určen především pro školní mládež.

Protidrogový vlak cestuje po České republice, ale i Německu, Polsku či Slovensku. Má 90 partnerských měst a skoro 100 tisíc návštěvníků. Jednou z jeho zastávek byla i Plzeň. „Jednak vlak je skvělý v tom, že dneska jsme tady, zítra můžeme být jinde. Důležitý impuls pro to, aby vznikl tento vlak, byla smrt mého kamaráda. Ten se předávkoval a já jsem v té době navrhoval dětské hřiště a scházel mi na trhu nějaký projekt, který by děti bavil, naplňoval hlavně teenagery,“ řekl autor projektu Pavel Tuma.

Důležitou roli v celém projektu hraje osobní zkušenost. „Děti sledují film, plátno se zvedne, a to co viděly ve filmu, následuje přímo před nimi. Zde se provádí interakce s dětmi. To znamená, lektor se přímo ptá dětí, jak by se zachovaly ony a pomocí takové interaktivní metody jim znovu pokládá otázky a ony na ně odpovídají,“ prozradil Pavel Tuma.

Vlak už nějakou dobu jezdí a pomohl zachránit několik lidských životů. „Přišla za námi maminka, která plakala a snažila se přesvědčit svého syna, aby vstoupil do vlaku. On stál před a nechtěl jít dovnitř. Nakonec vlakem prošel. Ztotožnil se s tím, co viděl. Dnes už nebere drogy a vede šťastný život,“ podotkl Pavel Tuma.

Vlak je úspěšný v zahraničí i u nás, a tak v Plzni rozhodně nebyl naposledy.