Prodavači hobbymarketu zachraňovali vážně zraněného lelka

Zraněného lelka převzali od jedné prodavačky experti z plzeňské záchranné stanice živočichů. Foto: DESOP

Lelky doslova a do písmene chytali zaměstnanci jednoho plzeňského hobbymarketu. Na uzavřené venkovní ploše oddělení stavebnin na zemi za paletami našli totiž apaticky sedět divného ptáka. Původně si mysleli, že se jedná o poraněnou poštolku, druhý tip byl rorýs, ale ani jeden druh nebyl určen správně. Až přivolaní odborníci z plzeňské záchranné stanice živočichů na místě zjistili, že se jedná o lelka lesního, což je velmi vzácný a zajímavý ptačí druh.

Lelek se v Plzni občas objeví, ale většinou se jedná pouze o ptáky na tahu, kteří Plzní pouze prolétají. Lelek je totiž opravdu velice vzácným ptákem, který v minulosti vzácně hnízdil u kaolinového lomu jak v Kaznějově, tak v Horní Bříze. Navíc se jedná o potravního specialistu lovícího noční hmyz, můry zejména, a to za soumraku anebo v noci,“ uvedl šéf záchranné stanice Karel Makoň.

Hnízdo si lelek nestaví, dvě vajíčka snáší do mělké jamky na zemi, a to na okraji lesa na prosvětlené, teplé, suché pasece či vřesovišti. „Na záchranné stanici jsme za 26 let naší činnosti měli asi tak celkem šest lelků. Jednalo se o ptáky, kteří se zranili po nárazu do skla z Hruškovy zahrady či Červeného Hrádku,“ konstatoval Makoň.

Jak se lelek dostal do objektu hobbymarketu je tak trochu záhada, ale podle poranění levého křídla, otřesu mozku od nárazu a celkové apatii lze předpokládat, že ho do oddělení stavebnin někdo dovezl autem, nebo že se tam dostal se zbožím. „Není však vyloučeno, že protahoval městem a zranil se o nějakou překážku. Přičemž případy dovezení ptáků zachycených na plachtě nákladního vozu, přední masce osobního automobilu či sběrači lokomotivy jsou podstatně častější. Tímto způsobem jsme měli například několikrát do města dovezeného sýce rousného, puštíka, kalousy či dokonce racka tříprstého, který byl dovezen na kamionu do Horní Břízy až z 800 km vzdálené Rujány v Německu,“ vysvětlil Makoň.

Nejčastěji je pták zachycen při přeletu komunikace, tlak vzduchu ho přimáčkne na plachtu, masku či sběrač a drží ho tak dlouho, dokud auto či vlak nezastaví. U sov to bývají nejčastěji první funkční semafory na příjezdových cestách do Plzně, u tranzitní dopravy pak cílová místa či parkoviště.

Náš lelek je ve špatném zdravotním stavu, to samé potvrdil i veterinární lékař, který zvíře prohlédl. Lelek má těžký otřes mozku od nárazu a uvidíme, zda problém ustoupí, anebo zranění podlehne. V současné době má naordinovaný „klid na lůžku“, uvidíme jak zítra,“ doplnil Karel Makoň.