Prodanka na náměstí se blíží. Židle s sebou!

počítačový náhled scény a hlediště / foto: PK

Říkají vám něco jména jako Ivana Veberová, Aleš Briscein nebo Jevhen Šokalo? Znalcům opery jsou jistě známá a ostatní je možná zaslechli v souvislosti s předáváním cen Thálie. Výše zmínění operní pěvci a mnoho dalších vynikajících umělců vystoupí už 7. září v Prodané nevěstě pod širým nebem na náměstí republiky v Plzni.

„Během tohoto jedinečného večera se představí pravděpodobně jedno z nejlepších obsazení, které v tuto chvíli můžeme v Prodané nevěstě v evropském kontextu vidět. Kromě toho, že samotné party nejsou pěvecky vůbec lehké, je nutné pamatovat i na typovou správnost obsazení – aby zkrátka mladé krásné lidi hráli mladí krásní lidé,“ říká režisér velkolepého představení Tomáš Pilař.

Ač se jedná o operu, nebudou zde vystupovat jen operní pěvci. Na pódiu se objeví známé tváře, které by ale v opeře nikdo nečekal. „V činoherní roli kněze se představí sám otec Tomáš Holub, biskup plzeňský, a za historickou pípou zapůjčenou z pivovarského muzea, která bude stát přímo na scéně, stane nejpovolanější z povolaných – Václav Berka, sládek Plzeňského Prazdroje,“ dodává Pilař.

Do celého představení bude zapojeno více než 350 účinkujících včetně folklorních souborů, které choreografii nacvičují už několik měsíců. „Podílet se s našimi tanečníky na tomto projektu je pro nás jednak velká výzva a zároveň příležitost spolupracovat s ostatními folklórními soubory, choreografem a jinými složkami DJKT a desítkami dalších účinkujících. Setkat se v dobových krojích na obrovském pódiu najednou v jeden neopakovatelný okamžik bude pro nás všechny nezapomenutelný zážitek,“ říká za folklórní soubor Úsměv Markéta Jílková.

Náměstí Republiky v Plzni se na uvedení opery začne připravovat už od pondělí 3. září, kdy bude postupně vznikat stupňovité pódium, začnou se stavět kulisy, osvětlení a ozvučení. Aby si všichni návštěvníci představení užili, budou na pódiu umístěny dvě velké obrazovky, které budou přenášet děj na jevišti. Ti, kterým se nebude chtít dorazit přímo na náměstí, mohou celé představení sledovat díky live streamu na FB profilu Plzeňského kraje. A pokud ani to nestihnete, nevadí. Následující den, tedy v sobotu 8. září poběží na regionální televizi Plzeň TV kompletní záznam celého představení.

Kdo má židli, ten bydlí. I tak by se dala formulovat rada, kterou máme pro návštěvníky představení. Hlediště bude totiž rozděleno do sekcí, z nichž jedna bude vyhrazena divákům, kteří si donesou vlastní židličku. Ostatní místa (za sekcí pro „židličkáře“) budou k stání. Celé operní představení má tři dějství, což znamená, že v jeho průběhu jsou dvě přestávky. Návštěvníci budou mít po celou dobu k dispozici mnoho stánků s občerstvením, pivní stany, stánky s nápoji, ale budou si také moci prohlédnout práci zručných řemeslníků, bednářů, košíkářů a dalších.

Představení Prodaná nevěsta se uskuteční 7. září 2018 na náměstí Republiky v Plzni. Slavnostní představení ke 100. výročí vzniku Československa věnuje obyvatelům kraje jako dárek k tomuto jubileu Plzeňský kraj. Spolupořadateli jsou agentura Nashledanou a Město Plzeň.